Взаимодействия

Взаимодействие на J04AC01 изониазид, isoniazid с A03AE01 - алосетрон (alosetron)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J04AC01 изониазид, isoniazid е "J04AC01 - изониазид (isoniazid)" която взаимодейства с "A03AE01 - алосетрон (alosetron)" по следният начин:

Да се избягва: съвместното прилагане с инхибитори на CYP450 1A2 може да повиши плазмените концентрации на алостерон (alosetron), за който е доказано ин виво, че се метаболизира предимно от изоензима. При изследване с 40 здрави жени, предварителното приложение на мощен CYP450 1A2 инхибитор, например флувоксамин в нарастващи дози от 50 до 200 мг/ден в продължение на 16 дни е довело до увеличение на площта под кривата на плазмената концентрация и времето (AUC) и времето на полуживот на алостерон в доза 1 мг еднократно перорално с около 6 пъти и съответно 3 пъти.

Флувоксамин е известен също с инхибирането на CYP450 2C9 и 3A4 и двата, от които са показали ин витро, че участват в метаболизма на алостерон. Не е известно до каква степен инхибирането на тези изоензими всъщност допринася за взаимодействието. Едновременното приложение на алостерон с умерени CYP450 1A2 инхибитори като хинолонови антибиотици и циметидин не е оценявано.

Приложение: тъй като употребата на алостерон е свързана с потенциално сериозни и животозастрашаващи, свързани с дозата нежелани реакции от страна на стомашно-чревния тракт, по принцип трябва да се избягва едновременна употреба с CYP450 1A2 инхибитори, ако е възможно, като използването с флувоксамин е особено противопоказно. Ако едновременното приложение е необходимо, може да е необходимо първоначално да се предпише по-ниска доза на алостерон например 1 мг веднъж дневно.

Въпреки това, в листовката на продукта не се предлагат препоръки за корекция на дозата. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да спрат незабавно алостерон и да уведомят своя лекар, ако получат запек или признаци и симптоми на исхемичен колит, като кървене от ректума, диария с кръв, и нови или влошаващи се коремни болки. Алостерон не трябва да се възобновява, ако се диагностицира исхемичен колит. Исхемичен колит и други сериозни усложнения като обструкция, перфорация, задръстване и токсичен мегаколон са довели в някои случаи до хоспитализация, кръвопреливане, операция и смърт.

Обратно към списък с взаимодействия на J04AC01 изониазид, isoniazid
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook