Взаимодействия

Взаимодействие на J04AB05 рифапентин, rifapentine с J02AC02 - итраконазол (itraconazole)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J04AB05 рифапентин, rifapentine е "J04AB05 - рифапентин (rifapentine)" която взаимодейства с "J02AC02 - итраконазол (itraconazole)" по следният начин:

Да се избягва: Едновременното приложение с рифамиицин може да доведе до понижаване на плазмените концентрации на азоли, итраконазол и кетоконазол. Механизмът се зразява в ускоряване на азоловия клирънс поради индукция на CYP450 3A4 ензимната пътека от рифамицин. Значително намалени плазмени концентрации на итраконазол и кетоконазол са съобщени по време на съпътстващо лечение с рифамицин, особено рифампин, в някои случаи, в резултат на неуспех на лечението. От друга страна, итраконазол и кетоконазол са мощни инхибитори на CYP450 3A4 и могат да увеличат плазмените нива на рифабутин, които се смята да бъдТ частично метаболизирани от CYP450 3A4.

Приложения: Производителите препоръчват итраконазол и кетоконазол да не се използват едновременно с рифамицин. Ако те трябва да бъдат използвани заедно се препоръчва клинично и лабораторно наблюдение и съответно ако е необходимо коригиране на дозите на лекарствата.

Обратно към списък с взаимодействия на J04AB05 рифапентин, rifapentine

Взаимодействие на J04AB05 рифапентин, rifapentine с лекарства и продукти съдържащи J02AC02 - итраконазол (itraconazole)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook