Взаимодействие на J04AB04 рифабутин, rifabutin с N07BC02 - метадон (methadone)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на J04AB04 рифабутин, rifabutin е "J04AB04 - рифабутин (rifabutin)" която взаимодейства с "N07BC02 - метадон (methadone)" по следният начин:
Теоретично, едновременното прилагане на рифабутин и метадон може да доведе до понижаване на плазмените концентрации на последния. Механизмът се изразява в ускорен клирънс на метадон, поради индукция на чернодробната CYP450 ензимна активност от рифабутин. Въпреки че взаимодействието е добре установено за рифампин, който е сходен препарат, противоречиви данни съществуват относно рифабутин.
Проучване, включващо 24 пациента, не е могло да демонстрира фармакокинетичен или фармакодинамичен ефект на рифабутин върху метадон, но въпреки това съществуват изолирани доклади за пациенти, които се нуждаят от по-високи дози метадон по време на прилагане на рифабутин, поради абстинентни симптоми. Тези наблюдения могат да бъдат съобразени с факта, че рифабутин е много по-слаб индуктор на CYP450, отколкото рифампин. Като цяло, изглежда не се наблюдава клинично значимо взаимодействие между рифабутин и метадон.
Като предпазна мярка, обаче, може би е подходящо да се мониторира фармакологичния отговор към метадон и коригиране на дозите при необходимост, особено след началната терапия, прекъсване или промяна на дозите рифабутин при пациенти, които са стабилизирани с техния метадонов режим. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да уведомят своя лекар, ако изпитат вероятни симптоми на метадонова абстиненция, включително безпокойство, безсъние, потене, сълзене или хрема.
Обратно към списък с взаимодействия на J04AB04 рифабутин, rifabutin