Взаимодействия

Взаимодействие на J04AB04 рифабутин, rifabutin с J05AE01 - саквинавир (saquinavir)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J04AB04 рифабутин, rifabutin е "J04AB04 - рифабутин (rifabutin)" която взаимодейства с "J05AE01 - саквинавир (saquinavir)" по следният начин:

Коригиране на дозата: едновременното приложение с рифабутин (rifabutin) може да понижи плазмената концентрация на саквинавир (saquinavir). Механизмът на действие е посредством рифабутинова индукция на метаболизма на саквинавир чрез CYP450 (цитохром p450) 3A4.

Според листовката на продукта, едновременното приложение на саквинавир мезилат (твърди желатинови капсули, или HGC, 600 мг три пъти дневно) с рифабутин (300 мг веднъж дневно) в продължение на 14 дни, е довело до спад от 30% на максималната плазмена концентрация (Cmax) и 43% намаление на системната експозиция (AUC) на саквинавир при проучване на група от 12 ХИВ-инфектирани пациенти. По същия начин, при изследване с 14 ХИВ-позитивни пациенти, рифабутин (rifabutin) (300 мг веднъж дневно в продължение на 10 дни) намалява Cmax и AUC на саквинавир (меки желатинови капсули, или SGC, 1200 мг три пъти дневно в продължение на 10 дни), съответно с 39% и 47%, в сравнение с приложението само на саквинавир.

Максималната плазмена концентрация (Cmax) и системната експозиция (AUC) на рифабутин се увеличава средно с около 45% за всеки показател. При друго проучване, едновременното приложение на саквинавир мезилат/ритонавир (HGC 400 мг/400 мг два пъти дневно) с рифабутин (150 мг на всеки 3 дни или 300 мг на всеки 7 дни) при 24 пациенти, е довело до 39% увеличение на Cmax на саквинавир и 19% увеличение на AUC, които увеличения не се считат за клинично значими. Взаимодействието не е проучвано за комбинацията саквинавир мезилат/ритонавир за нормално препоръчваната доза от 1000 мг/100 мг два пъти дневно.

Приложение: подходящи дози за комбинацията на рифабутин и саквинавир мезилат/ритонавир по отношение на безопасността и ефикасността не са установени. Ако се налага използването им, препоръчва се комбинацията, саквинавир мезилат/ритонавир в доза от 1000 мг/100 мг два пъти дневно и намаляване на дозата на рифабутин на 150 мг два пъти седмично (на всеки 3 дни), въз основа на опита с ниска доза ритонавир при режим на терапия с усилен протеазен инхибитор. Тъй като не е сигурно дали и до каква степен такава дозата на рифабутин може да повлияе на метаболизма на саквинавир, препоръчва се наблюдение на терапевтичната концентрация на саквинавир.

Пациентите, получавали комбинацията също трябва да бъдат проследявани за повишаване на чернодробните ензими и други признаци и симптоми на токсичност с рифабутин, като левкопения, увеит, артралгия, и промяна на цвета на кожата. Ако е необходимо, може да се наложи намаляване на дозата на рифабутин. Той не трябва да се използва заедно със саквинавир мезилат при липсата на ритонавир като фармакокинетичен усилвател. По принцип, лечението на туберкулоза (TB) и Микобактериум авиум интрацелуларен (Mycobacterium avium-intracellulare) комплекс, в контекста на антиретровирусна терапия, е сложен и изисква индивидуален подход. Пациентите трябва да се консултират със специалисти в лечението на такива състояния.

Обратно към списък с взаимодействия на J04AB04 рифабутин, rifabutin

Взаимодействие на J04AB04 рифабутин, rifabutin с лекарства и продукти съдържащи J05AE01 - саквинавир (saquinavir)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook