Взаимодействия

Взаимодействие на J04AB02 рифампицин, rifampicin с R06AX26 - фексофенадин (fexofenadine)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J04AB02 рифампицин, rifampicin е "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" която взаимодейства с "R06AX26 - фексофенадин (fexofenadine)" по следният начин:

Мониториране: едновременното прилагане с рифампин (rifampin) може да намали пероралната бионаличност на фексофенадин (fexofenadine). Механизмът се състои в индуциране от рифампин на чревния Р-гликопротеин, водещо до повишена секреция и намалена абсорбция на фексофенадин. При 24 здрави доброволци, разделени на 4 групи по възраст и пол, рифампин (600 мг перорално веднъж дневно за 6 дена) увеличил пероралния клирънс на фексофенадин (60 мг единична перорална доза) в различните групи с 87% до 169% в сравнение при самостоятелно прилагане на фексофенадин. Средната пикова плазмена концентрация се понижила с 32% до 51%, докато терминалния полуживот и клирънса не били засегнати. Ефектът на рифампин върху фармакокинетиката на фексофенадин не зависел от възрастта и пола.

Приложение: пациенти, лекувани с рифампин трябва да бъдат наблюдавани за потенциално намален или неадекватен терапевтичен отговор към фексофенадин.

Обратно към списък с взаимодействия на J04AB02 рифампицин, rifampicin

Взаимодействие на J04AB02 рифампицин, rifampicin с лекарства и продукти съдържащи R06AX26 - фексофенадин (fexofenadine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook