Взаимодействия

Взаимодействие на J04AB02 рифампицин, rifampicin с N01BB09 - ропивакаин (ropivacaine)

Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.

Една от активните съставки на J04AB02 рифампицин, rifampicin е "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" която взаимодейства с "N01BB09 - ропивакаин (ropivacaine)" по следният начин:

Рифампин (rifampin) или други рифамицини могат да понижат плазмените концентрации на ропивакаин (ropivacaine). Механизмът се състои в индуциране на CYP450 1A2 и 3A4 от рифамицин, изоензимите, които са отговорни за метаболитния клирънс на ропивакаин.

При 18 здрави доброволци, рифампин (600 мг веднъж дневно за 5 дена) повишил средната системна експозиция на единична доза ропивакаин от 0,6 мг/кг, приложена интравенозно, с 52% и 38% при непушачи и пушачи, респективно, в сравнение с плацебо. При непушачи, рифампин увеличил клирънса на ропивакаин с 93% и скъсил времето му на полуживот с 25%. При пушачи, рифампин увеличил клирънса на ропивакаин с 47% и скъсил времето му на полуживот с 20%.

Намаленият ефект на рифампин, наблюдаван при пушачи може да се дължи на индуциране метаболизма на ропивакаин чрез CYP450 1A2, причинено от пушенето. В клиничната практика, взаимодействието има минимално влияние върху качеството и продължителността на местна анестезия от ропивакаин, тъй като индуцирането на CYP ензимите вероятно не засяга локалния анестетик, преди да проникне в системното кръвообръщание.

Обратно към списък с взаимодействия на J04AB02 рифампицин, rifampicin

Взаимодействие на J04AB02 рифампицин, rifampicin с лекарства и продукти съдържащи N01BB09 - ропивакаин (ropivacaine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook