Взаимодействие на J04AB02 рифампицин, rifampicin с L04AA06 - микофенолова киселина (mycophenolic acid)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J04AB02 рифампицин, rifampicin е "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" която взаимодейства с "L04AA06 - микофенолова киселина (mycophenolic acid)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение на микофенолова киселина (mycophenolic acid) с рифампин (rifampin) може значително да намали бионаличността на микофеноловата киселина при пациенти, които не приемат циклоспорин. Клиничните данни са ограничени.
По време на комбинирано лечение с микофенолат мофетил и рифампин при пациент с трансплантиран бял дроб и сърце е докладвано 67% намаление на дозо-коригираната крива на плазмената концентрация-време AUC (0-12) на микофеноловата киселина.
При клинично проучване на 8 реципиенти с трансплантиран бъбрек, едновременното приложение на микофенолат мофетил 750 мг до 1 г два пъти дневно и рифампин 600 мг дневно в продължение на 8 дни, е довело до намаляване на AUC със 17,5% и максимални плазмени нива с 18,5% на микофеноловата киселина и увеличаване на AUC и максималните плазмените нива на метаболита ацил глюкуронид, съответно със 193% и 121%.
Вероятният механизъм е индукция на уридин-дифосфат-глюкоронил трансферазата в стомашно-чревния тракт, бъбреците и черния дроб и намаляване на ентерохепатална рециркулация на микофеноловата киселина от рифампин.
Приложение: микофенолат мофетил не трябва да се прилага с едновременно с рифампин, предвид риска от отхвърляне на трансплантирания орган, свързано с неадекватни плазмени нива на имуносупресорния аген, освен ако потенциалната полза надвишава риска.
Обратно към списък с взаимодействия на J04AB02 рифампицин, rifampicin