Взаимодействие на J02AX04 каспофунгин, caspofungin с L01BB06 - клофарабин (clofarabine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J02AX04 каспофунгин, caspofungin е "J02AX04 - каспофунгин (caspofungin)" която взаимодейства с "L01BB06 - клофарабин (clofarabine)" по следният начин:
Да се избягва: Тъй като черният дроб е известен прицелен орган за токсичността на клофарабин (т.е., хепатомегалия, жълтеница), едновременното използване на агенти, за които е известно, че предизвикват хепатотоксичност може да потенцира риска от увреждане на черния дроб.
Приложения: употребата на клофарабин с други средства, които са потенциално хепатотоксични (например ацетаминофен, алкохол, андрогени и анаболни стероиди, антитуберкулозна агенти, азоли, АСЕ-инхибитори, дисулфирам, ендотелин-рецепторни антагонисти, интерфероните, киназа инхибитори, макролидни антибиотици, миноциклин, нестероидни противовъзпалителни средства, нуклеозидните инхибитори на обратната транскриптаза, ретиноиди, сулфонамиди, тиазолидиндиони, антиконвулсанти като карбамазепин, хидантоини, фелбамат, валпроева киселина, липидо-понижаващи медикаменти като фенофибрат, HMG-CoA редуктазни инхибитори, ниацин, билки и хранителни добавки като Black Cohosh, хапарал, черен оман, кава, джоджен масло и червен ориз) трябва да се избягва, ако е възможно. Пациентите, лекувани с клофарабин трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако изпитват потенциални признаци и симптоми на хепатотоксичност като треска, обрив, сърбеж, анорексия, гадене, повръщане, умора, неразположение, болка в десен горен квадрант, потъмняване на урината, обезцветяване на изпражненията и жълтеница.
Обратно към списък с взаимодействия на J02AX04 каспофунгин, caspofungin