Взаимодействие на J02AC02 итраконазол, itraconazole с C03XA01 - толваптан (tolvaptan)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на J02AC02 итраконазол, itraconazole е "J02AC02 - итраконазол (itraconazole)" която взаимодейства с "C03XA01 - толваптан (tolvaptan)" по следният начин:
Противопоказание: едновременното приложение с мощни инхибитори на CYP450 3A4 може значително да повиши плазмените концентрации на вазопресин рецепторните антагонисти - кониваптан (conivaptan) и толваптан (tolvaptan), които се метаболизират основно от този изоензим.
Взаимодействието е проучено с кетоконазол (ketoconazole) - мощен CYP450 3A4 инхибитор.
Според етикирането на продукта, приложението на перорален кониваптан (conivaptan) 10 мг в комбинация с 200 мг кетоконазол (ketoconazole) е довело съответно до 4 - и 11 кратно увеличение на максималната плазмена концентрация (Cmax) и площта под кривата (AUC) на кониваптан (conivaptan), в сравнение със самостоятелното му приложение.
По същия начин, едновременният прием с 200 мг кетоконазол (ketoconazole) е увеличило 5 кратно площта под кривата (AUC) на толваптан (tolvaptan).
Последиците от повишените плазмени концентрации на кониваптан (conivaptan) и толваптан (tolvaptan) са неизвестни, няма достатъчно данни в подкрепа от необходимостта от специфична корекция на дозата за тези лекарства, когато се използват с мощни CYP450 3A4 инхибитори.
Приложение: използването на кониваптан (conivaptan) или толваптан (tolvaptan) с мощни CYP450 3A4 инхибитори, като итраконазол (itraconazole), кетоконазол (ketoconazole), вориконазол (voriconazole), нефазодон (nefazodone), делавирдин (delavirdine), протеазни инхибитори (protease inhibitors), кетолиди (ketolide) и някои макролидни антибиотици (macrolide antibiotics) се смята за противопоказно.