Взаимодействия

Взаимодействие на J01MA16 гатифлоксацин, gatifloxacin с L01XX27 - арсениев триоксид (arsenic trioxide)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на J01MA16 гатифлоксацин, gatifloxacin е "J01MA16 - гатифлоксацин (gatifloxacin)" която взаимодейства с "L01XX27 - арсениев триоксид (arsenic trioxide)" по следният начин:

Арсеновият триоксид (arsenic trioxide) може да предизвика удължаване на QT - интервала и пълен AV - блок. Теоритично, едновременното му прилагане с други медикаменти, удължаващи QT - интервала повишава риска от появата на камерни аритмии.

По време на клинични изпитвания върху 40 пациента, лекуващи се с арсенов триоксид по повод миелоцитна левкемия, 16 от тях (40%) имали поне едно ЕКГ с удължаване на QT - интервала над 500 мсек. Удължаването на QT - интервала се е появило между 1 и 5 седмици след инфузия с арсенов триоксид, а ЕКГ - то се е нормализирало до 8 седмици след това. Тези промени в ЕКГ - рисунъка се срещат по-често при пациенти с електролитен дисбаланс или сърдечно заболяване.

Желателно е, по време на терапия с арсенов триоксид, пациентите да прекъснат приемането на медикаменти, удължаващи QT интервала. Ако това е невъзможно, едновременното им прилагане трябва да става със завишено внимание и често проследяване на ЕКГ - промените. Пациентите, при които се е появила аритмия или синкоп трябва да се хоспитализират за клинично проследяване. Арсеновия триоксид трябва да се спре временно, до изчезване ан симптомите и нормализиране на ЕКГ - рисунъка.

Обратно към списък с взаимодействия на J01MA16 гатифлоксацин, gatifloxacin
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook