Взаимодействие на J01MA14 моксифлоксацин, moxifloxacin с L01XE08 - нилотиниб (nilotinib)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на J01MA14 моксифлоксацин, moxifloxacin е "J01MA14 - моксифлоксацин (moxifloxacin)" която взаимодейства с "L01XE08 - нилотиниб (nilotinib)" по следният начин:
Да се избягва: Нилотиниб може да предизвика концентрационно-зависимо удължаване на QT интервала. Теоретично едновременното приложение с други агенти, които могат да удължат QT интервала може да доведе до адитивни ефекти и повишен риск от камерни аритмии, включително торсад де пойнтес (Torsade де Pointes) и внезапна смърт. Монотерапията с нилотиниб е била свързана с докладваните случаи на внезапна смърт. Ранната поява на някои от тези смъртни случаи, отнасящи се до започването на нилотиниб предполага, че има възможности за аномалии на камерната реполяризация, които могат да бъдат замесени. Като цяло, рискът на индивидуалния агент или комбинация от агенти, причиняващи камерна аритмия във връзка с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои рискови фактори като синдром на вроден удължен QT, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (хипокалиемия, хипомагнезиемия). В допълнение, степента на медикаментозно предизвиканото удължаване на QT интервала зависи от вида на лекарството, което участва и неговата доза.
Приложения: Използването на нилотиниб в комбинация с други лекарства, които могат да удължат QT интервала трябва да се избягва. Ако се изисква лечение с други лекарства, които удължават QT интервала производителят препоръчва лечението с нилотиниб да се преустанови временно. Препоръчва се повишено внимание и клинично наблюдение, ако едновременната употреба е неизбежна. Пациентите трябва да имат чести ЕКГ и да се следят за аритмии, когато QT интервала се удължава. QTc интервал над 480 милисекунди изисква спиране на терапията нилотиниб и незабавни действия за коригиране на евентуални съпътстващи рискови фактори преди възобновяване на лечението. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми, които биха могли да означават настъпването на торсад де пойнтес като световъртеж, замаяност, прилошаване, сърцебиене, нередовен сърдечен ритъм, задух или синкоп.
Обратно към списък с взаимодействия на J01MA14 моксифлоксацин, moxifloxacin