Взаимодействие на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin с R03DA05 - аминофилин (aminophylline)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin е "J01MA01 - офлоксацин (ofloxacin)" която взаимодейства с "R03DA05 - аминофилин (aminophylline)" по следният начин:
Мониториране: показано е, че някои флуороквинолони намаляват чернодробния метаболизъм на теофилините. Механизмът се състои в инхибиране на CYP450 1A2 чернодробния метаболизъм. Пациентите с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), конгестивна сърдечна недостатъчност или цироза могат да имат забавена скорост на теофилинов клирънс; заради това, те могат да бъдат изложени на по-голям риск от развитие на теофилинова интоксикация.
Тази лекарствена комбинация може да увеличи риска от припадъци, особено при възрастни пациенти. Различията в тези ефекти между отделните пациенти правят разумно наблюдаването на пациенти, които може да не толерират малко увеличаване в теофилиновите нива, при същевременно прилагане на флуороквинолони.
Приложение: Различията в тези ефекти между отделните пациенти правят разумно наблюдаването на пациенти, които може да не толерират малко увеличаване в теофилиновите нива. Докладвано е, че левофлоксацин, спарфлоксацин и ломефлоксацин причиняват слаби или никакви промени в нивата на теофилин и могат да се имат предвид като алтернатива.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да докладват за признаци на теофилинова токсичност, включително гадене, повръщане, диария, главоболие, безпокойствие, безсъние, припадъци или неравномерен пулс.
Обратно към списък с взаимодействия на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin