Взаимодействия

Взаимодействие на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin с C01BA02 - прокаинамид (procainamide)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin е "J01MA01 - офлоксацин (ofloxacin)" която взаимодейства с "C01BA02 - прокаинамид (procainamide)" по следният начин:

Да се избягва: Офлоксацин може да доведе до удължаване на QT интервала при някои пациенти. Едновременното приложение с други агенти, които могат да удължат QT интервала  както прокаинамид могат да доведът до повишен риск от камерни аритмии, включително камерна тахикардия и торсад де пойнтес (Torsade де Pointes). Само с офлоксацин са докладвани редки случаи на торсад де пойнтес (Torsade де Pointes). В допълнение, едновременното приложение с офлоксацин може да повиши плазмените концентрации на прокаинамид. Предполагаемия механизъм се изразява в конкурентно инхибиране на прокаинамидното елиминиране чрез активната тубулна секреция. При девет здрави доброволци, предварително обработени с офлоксацин (400 мг орално два пъти дневно 5 дози) се е увеличила средната пикова плазмена концентрация (Cmax) и площта под времева концентрационната крива (AUC) на прокаинамид (1 г еднократна перорална доза) от 21 % и 27%, съответно, в сравнение със самостоятелното приложение на офлоксацин. Плазмения клиърънс намалява със средно 22%, докато бъбречния с 30%. Промени в фармакодинамичните ефекти на прокаинамид или фармакокинетиката на активния метаболит на N-ацетил прокаинамид не са наблюдавани.

Приложения: Трябва да се избягва използването на офлоксацин в комбинация с антиаритмични средства клас IA, включително прокаинамид.

Обратно към списък с взаимодействия на J01MA01 офлоксацин, ofloxacin
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook