Взаимодействие на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin с A10BB07 - глипизид (glipizide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin е "J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)" която взаимодейства с "A10BB07 - глипизид (glipizide)" по следният начин:
Мониторинг: ограничени данни предполагат, че кларитромицин (clarithromycin) може да усили хипогликемичния ефект на сулфанилурейните вещества (sulfonylureas) при хора в напреднала възраст и при пациенти с бъбречно увреждане. Точният механизъм е неизвестен, но може да включва кларитромициново изместване на сулфанилурейните медикаменти от плазмените протеинсвързващи места. Взаимодействието е било заподозряно при двама пациента в напреднала възраст на 72 и 82 години, които са развили тежка хипогликемия и дълбоки промени в психичния статус в рамките на 48 часа след започване на терапия с кларитромицин 1000 мг/ден за лечение на бронхит. И двамата пациента са имали диабет тип II, който е бил преди това добре контролиран с диета и сулфанилурейна терапия (глипизид 15 мг/ден и глибурид 5 мг/ден), и двамата са имали леко до умерено нарушена бъбречна функция. На пациентите е приложено интравенозно глюкоза без по-нататъшни инциденти след прекратяването на сулфанилурея.
Приложение: когато се налага комбинирането на кларитромицин и сулфанилурейни препарати трябва да се подхожда с повишено внимание при пациенти с диабет и с бъбречно увреждане особено, когато са възрастни хора. Пациентите трябва редовно да следят кръвната си захар и да разпознават симптомите на хипогликемия, които могат да включват главоболие, виене на свят, сънливост, нервност, обърканост, тремор, глад, слабост, изпотяване, и сърцебиене. Лекарят трябва да бъде уведомен, ако има съмнения за взаимодействие.
Обратно към списък с взаимодействия на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin