Взаимодействия

Взаимодействие на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin с C08CA05 - нифедипин (nifedipine)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin е "J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)" която взаимодейства с "C08CA05 - нифедипин (nifedipine)" по следният начин:

Мониторинг: взаимодействие между кларитромицин (clarithromycin) и нифедипин (nifedipin) е било заподозряно в случай на вазодилатативен (хипердинамичен) шок. Предполагаемият механизъм е кларитромицин-индуцирано инхибиране на нифедипиновия метаболизъм чрез CYP450 3A4, в резултат на което се повишават плазмени нива и фармакологичните ефекти на нифедипин.

При клиничен случай 77-годишният мъж с лошо контролиран диабет тип 2 и първичната артериална хипертония, развива клинично степенни промени в съзнанието, хипергликемия, метаболитна ацидоза с хиперкалиемия, шок, сърдечен блок, и мултиорганна недостатъчност, 2 дни след като кларитромицин е добавен към антихипертензивения му режим. Антихипертензивеният режим на пациента се състои от каптоприл 25 мг два пъти на ден, доксазозин 8 мг и депо форма (бавно освобождаващ) на нифедипин 60 мг точно преди хоспитализация.

Инвазивен мониторинг разкрива дистрибутивен (хипердинамичен) шок с намаляване на системното съдово съпротивление. Теоретично, това взаимодействие може да възникне и с други макролидни антибиотици, които потискат CYP450 3A4, като еритромицин (erythromycin). В действителност, еритромицин е прилаган интравенозно на пациента по време на хоспитализация и може би е допринесъл за контрола на кръвното налягане постигнато преди понижаването му, чрез приема на половината от предписаната дозата на нифедипин с фуроземид, който са били единствените му антихипертензивни медикаменти.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато нифедипин се предписва с макролиди, които потискат CYP450 3A4. Фармакологичният отговор от нифедипин трябва да се следи по-внимателно, когато макролиден антибиотик като кларитромицин или еритромицин се включват или изключват от терапия и дозата на нифедипин се коригира при необходимост.

Пациентите се съветват да се свържат със своя лекар, ако получат прекомерни нежелани лекарствени реакции от нифедипин като хипотония (проявена с виене на свят, замаяност или припадък), аритмия, периферни отоци и задух.

Обратно към списък с взаимодействия на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin

Взаимодействие на J01FA09 кларитромицин, clarithromycin с лекарства и продукти съдържащи C08CA05 - нифедипин (nifedipine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook