Взаимодействия

Взаимодействие на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin с R06AX12 - терфенадин (terfenadine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin е "J01FA08 - тролеандомицин (troleandomycin)" която взаимодейства с "R06AX12 - терфенадин (terfenadine)" по следният начин:

Противопоказание: едновременното приложение с кетолида телитромицин (telithromycin), както и някои макролидни антибиотици, може значително да увеличи плазмените концентрации на астемизол (astemizole) и терфенадин (terfenadine).

Механизмът на това взаимодействие е инхибиране на CYP450 3A4, изоензим отговорен за метаболитния клирънс на астемизол (astemizole) и терфенадин (terfenadine).

Високите плазмени нива на тези вещества се свързват с удължаване на QT интервала на ЕКГ; камерни аритмии, включително камерна тахикардия, камерно мъждене и torsade de pointes, сърдечен арест и внезапна смърт.

Макролиди, които значително инхибират CYP450 3A4 са кларитромицин (clarithromycin), еритромицин (erythromycin) и тролеандомицин (troleandomycin).

Азитромицин (azithromycin) и диритромицин (dirithromycin) се смята, че имат малък или никакъв ефект върху CYP450 3A4.

При проучване на 9 здрави доброволци, еритромицин (erythromycin) приложен в доза 500 мг на 8 часа за 7 дни, увеличава максималната плазмена концентрация (Cmax) и площта под кривата "концентрация-време" (AUC) на фармакологично активния метаболит на терфенадин (terfenadine) приложен по 60 мг два пъти дневно, съответно със 107% и 170%, в сравнение със самостоятелното приложение на терфенадин (terfenadine).

При три от участниците има натрупване на неметаболизиран терфенадин (terfenadine).

Електрокардиографските данни показват промени в QT интервала при лицата, при които има кумулиране на медикамента.

Приложение: като се има предвид потенциално сериозните и животозастрашаващи нежелани сърдечни реакции, свързани с повишените плазмени нива на астемизол (astemizole) и терфенадин (terfenadine), употребата на тези медикаменти с кларитромицин (clarithromycin), еритромицин (erythromycin), тролеандомицин (troleandomycin) или телитромицин (telithromycin) се смята за противопоказна.

Лоратадин (loratadine), цетиризин (cetirizine) или фексофенадин (fexofenadine) са по-безопасна алтернатива при лечение с телитромицин (telithromycin) или макролиди.

В зависимост от чувствителността на организма, азитромицин (azithromycin) и диритромицин (dirithromycin) могат да бъдат подходящи алтернативи по време на терапия с астемизол (astemizole) или терфенадин (terfenadine).

Обратно към списък с взаимодействия на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin

Взаимодействие на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin с лекарства и продукти съдържащи R06AX12 - терфенадин (terfenadine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook