Взаимодействие на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin с G04BD07 - толтеродин (tolterodine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на J01FA08 тролеандомицин, troleandomycin е "J01FA08 - тролеандомицин (troleandomycin)" която взаимодейства с "G04BD07 - толтеродин (tolterodine)" по следният начин:
Коригиране на дозата: едновременното приложение с лекарства, които са инхибитори на CYP450 3A4 могат да повишат плазмените концентрации на толтеродин (tolterodine), който частично се метаболизира от горепосочения изоензим на цитохром p450. Трябва да се има предвид възможността за продължителни и/или повишени фармакологични ефекти на толтеродин. Въпреки че, толтеродин първоначално се метаболизира чрез CYP450 2D6, има доказателства, че CYP450 3A4 може да играе второстепенна роля, като по този начин всяка промяна в нивото му на активност може да повлияе метаболизма на толтеродин. Клиничното значение на това взаимодействие е все още неизвестно, но може да бъде по-голямо при пациенти, които имат дефицит на CYP450 2D6, или така наречените бавни метаболизатори на CYP450 (цитохром p450) 2D6 (около 7% от европейците и по-малко от 2% от азиатците и лицата от африкански произход).
Приложение: производителят препоръчва максимална доза толтеродин от 1 мг два пъти дневно при пациенти, получаващи едновременно инхибитори на CYP450 3A4.
Препоръчва се внимателно клинично и лабораторно наблюдение всеки път, когато се добавят инхибитори на CYP450 2D6 или се спира терапията с тях. Пациентите трябва да уведомяват лекуващия си лекар, ако получат нередовен сърдечен ритъм, замъглено зрение, затруднено уриниране, сухота в устата, главоболие, сънливост, виене на свят или стомашно-чревни разстройства.