Взаимодействия

Взаимодействие на J01EC01 сулфаметоксазол, sulfamethoxazole с J04AB02 - рифампицин (rifampicin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на J01EC01 сулфаметоксазол, sulfamethoxazole е "J01EC01 - сулфаметоксазол (sulfamethoxazole)" която взаимодейства с "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" по следният начин:

Мониториране: при едновременното прилагане на рифампин и сулфаметоксазол-триметоприм, серумните концентрации на рифампин могат да бъдат увеличени, докато тези на сулфаметоксазол и триметоприм могат да бъдат намалени.

В едно проучване на 15 туберкулозни пациенти, лекувани с рифампин за поне 2 седмици, прилагането на сулфаметоксазол-триметоприм за 5 до 10 дни увеличило средната пикова плазмена концентрация и системната експозиция на рифампин с 31% и 60%, респективно. Механизмът на взаимодействие не е бил установен.

В едно друго проучване на 10 ХИВ-инфектирани пациенти, получаващи профилактично лечение със сулфаметоксазол-триметоприм (800 мг-160 мг перорално веднъж дневно) за поне един месец, антитуберкулозна терапия съдържаща рифампин (600 мг/ден), приложена за повече от 12 дни, намалила средната системна експозиция на сулфаметоксазол с 23% и тази на триметоприм с 47%, най-вероятно поради индуциране на чернодробните микрозомални ензими от рифампин. Клиничното значение на това взаимодействие е неизвестно, но може да бъде по-голямо с ниски дози сулфаметоксазол-триметоприм.

Едно проучване случай-контрола изчислило ефекта от доза сулфаметоксазол-триметоприм чрез риска от токсоплазмоза и предполага, че излагането на рифампин може да намали ефикасността на профилактика със сулфаметоксазол-триметоприм.

Приложение: пациенти, получаващи рифампин и сулфаметоксазол-триметоприм трябва да бъдат наблюдавани за потенциално увеличена токсичност на рифампин. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да уведомят своя лекар, ако изпитат признаци и симптоми на хепатотоксичност, като треска, обрив, анорексия, гадене, повръщане, умора, болка в горен десен квадрант, тъмна урина и жълтеница.

В допълнение, вероятността от намалена ефикасност на сулфаметоксазол-триметоприм трябва да се има предвид, особено, когато се използва за профилактика на токсоплазмен енцефалит при ХИВ-пациенти, тъй като адекватни нива на лекарството в централната нервна система са необходими. Може да е препоръчително въздържане от прилагане на нискодозови профилактични режими.

Обратно към списък с взаимодействия на J01EC01 сулфаметоксазол, sulfamethoxazole

Взаимодействие на J01EC01 сулфаметоксазол, sulfamethoxazole с лекарства и продукти съдържащи J04AB02 - рифампицин (rifampicin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook