Взаимодействие на H03AA01 левотироксин натрий, levothyroxine sodium с J05AE03 - ритонавир (ritonavir)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на H03AA01 левотироксин натрий, levothyroxine sodium е "H03AA01 - левотироксин натрий (levothyroxine sodium)" която взаимодейства с "J05AE03 - ритонавир (ritonavir)" по следният начин:
Мониторинг: докладван е единичен клиничен случай, при който се предполага, че ритонавир (Ritonavir) може да намали серумните концентрации на тироксин. Предполагаемият механизъм е индуциране на ензима глюкоронилтрансфераза от ритонавир, ензимът е частично отговорен за метаболитния клирънс на тироксин.
Клиничният случай ХИВ-инфектиран пациент е стабилизиран с левотироксин в продължение на няколко месеца. Един месец след преминаване от тройна антиретровирусна терапия (зидовудин, ламивудин саквинавир) към четворна (ставудин, ламивудин, ритонавир, саквинавир), при пациента се наблюдава увеличение на щитовидната жлеза, летаргия и повишени тиреоидни показатели. Състоянието отзвучава след удвояване на дозата на левотироксин. Въпреки това, поради съмнение за лекарствено-индуцирана хепатотоксичност, ритонавир и саквинавир са заменени с индинавир, което позволява намаляването на дозата на левотироксин до предишното ниво.
Приложение: при едновременно приложение на левотироксин с ритонавир, следва да се разглежда възможността за намален терапевтичен отговор на левотироксин. Когато ритонавир се включва или изключва от терапия, е необходимо клинично и лабораторно проследяване, както и корекция на дозата.
Обратно към списък с взаимодействия на H03AA01 левотироксин натрий, levothyroxine sodium