Взаимодействие на H01CB03 ланреотид, lanreotide с N02CA02 - ерготамин (ergotamine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на H01CB03 ланреотид, lanreotide е "H01CB03 - ланреотид (lanreotide)" която взаимодейства с "N02CA02 - ерготамин (ergotamine)" по следният начин:
Мониториране: едновременното прилагане с аналози на соматостатина (например октреотид, ланреотид) може да увеличи плазмените концентрации на бромокриптин (bromocriptine) и други производни на моравото рогче. Предложеният механизъм се състои в инхибиране на CYP450 3A4 метаболизма вследствие потискане на растежните хормони от соматостатиновите аналози.
В едно проучванe, включващо 12 пациенти с активна акромегалия, бионаличността на бромокриптин се увеличила приблизително с 40% при едновременно прилагане на октреотид, в сравнение със самостоятелното прилагане на бромокриптин. Не са налични данни за други производни на моравото рогче. Въпреки това, подобно взаимодействие може да се очаква, поради техния общ път на метаболизиране чрез CYP450 3A4.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато ергот алкалоиди се предписват в комбинация с аналози на соматаостатина. Пациентите трябва да бъдат наблюдавани за потенциална токсичност на моравото рогче, включително периферен вазоспазъм, исхемия, тромбоза, тахикардия и хипертония. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да уведомят своя лекар, ако изпитат потенциални признаци и симптоми на ерготизъм, като парестезия, цианоза, студени или болезнени крайници, болки в мускулите, коремна болка, неравномерен пулс, болка или стягане в гърдите.
Обратно към списък с взаимодействия на H01CB03 ланреотид, lanreotide