Взаимодействия

Взаимодействие на D05BB02 ацитретин, acitretin с D05BB01 - етретинат (etretinate)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на D05BB02 ацитретин, acitretin е "D05BB02 - ацитретин (acitretin)" която взаимодейства с "D05BB01 - етретинат (etretinate)" по следният начин:

Да се избягва: Едновременната употреба на ретиноиди с витамин А или други ретиноиди може да доведе до хипервитаминоза А и прояви на токсичност. Пациентите могат да бъдат изложени на повишен риск за потенциално сериозни нежелани реакции като зрителни нарушения, мозъчен псевдотумор (доброкачествено повишено вътречерепно налягане), мукозит, езофагит, хепатит, хипертриглицеридемия, панкреатит, илеит и колит.

Приложения: Пациентите, които приемат ретиноиди трябва да избягват едновременната употреба на други ретиноиди или витамин А, в повече от препоръчителната дневна доза. Пациентите трябва да бъдат информирани за източниците на витамин А и да бъдат посъветвани да се свържат със своя лекар, ако установят признаци на хипервитаминоза А. Тя се изразява във възпаление или кървене от венците или устните, наличие на суха, лющеща се кожа, алопеция, пруритус, еритема, главоболие, виене на свят и гадене. Пациентите трябва да преустановят приема на лекарството и незабавно потърсят лекарска помощ, ако установят признаци и симптоми на мозъчен псевдотумор (изразяващ се в главоболие, гадене, повръщане, нарушения на зрението, едем на папилата) или хепатотоксичност (изразяваща се в треска, обрив, анорексия, гадене, повръщане, умора, болка в дясно подребрие, потъмняване на урината, жълтеница).

Обратно към списък с взаимодействия на D05BB02 ацитретин, acitretin

Взаимодействие на D05BB02 ацитретин, acitretin с лекарства и продукти съдържащи D05BB01 - етретинат (etretinate)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook