Взаимодействия

Взаимодействие на C10AC02 колестипол, colestipol с V03AC03 - деферазирокс (deferasirox)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на C10AC02 колестипол, colestipol е "C10AC02 - колестипол (colestipol)" която взаимодейства с "V03AC03 - деферазирокс (deferasirox)" по следният начин:

Да се избягва: едновременното приложение с холестирамин (cholestyramine) може да понижи бионаличността и ефикасността на деферазирокс (deferasirox). Механизмът включва свързване на холестирамин с деферазирокс и глюкуронидите му метаболити, които се секретират в жлъчката. Това пречи на ентерохепаталното рециклиране на деферазирокс, чрез предотвратяване на чревната деконюгация на глюкуронидните метаболити и последващо реабсорбиране. При здрави доброволци, приложението на холестирамин 12 грама два пъти дневно, 4 и 10 часа след единична доза от деферазирокс е довело до 45% намаление на системната експозиция (AUC) на деферазирокс. Взаимодействието не е проучвано с други секвестранти на жлъчните киселини.

Приложение: едновременната употреба на деферазирокс с холестирамин, по принцип трябва да се избягва. В противен случай, трябва да се обмисли повишаване на първоначалната доза на деферазирокс до 30 мг/кг, с последващи корекции, направени в съответствие със серумните нива на феритин и в зависимост от клиничния отговор. Не е известно дали други секвестранти на жлъчните киселини взаимодействат по подобен начин с деферазирокс.

Обратно към списък с взаимодействия на C10AC02 колестипол, colestipol

Взаимодействие на C10AC02 колестипол, colestipol с лекарства и продукти съдържащи V03AC03 - деферазирокс (deferasirox)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook