Взаимодействие на C09AA07 беназеприл, benazepril с C03DA01 - спиронолактон (spironolactone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на C09AA07 беназеприл, benazepril е "C09AA07 - беназеприл (benazepril)" която взаимодейства с "C03DA01 - спиронолактон (spironolactone)" по следният начин:
Мониторинг: едновременната употреба на инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (ACE-инхибитори) и калий-съхраняващи диуретици може да увеличи риска от хиперкалиемия.
Инхибирането на ангиотензин-конвертиращия ензим води до намаляване на секрецията на алдостерон, което повишава серумния калий, допълнително към увеличението вследствие на ефекта на калий-съхраняващите диуретици.
Взаимодействието може да бъде с умерен ефект при повечето пациенти с нормална бъбречна функция.
При ретроспективен преглед на 127 пациенти, лекувани с каптоприл (captopril), някои от които са получавали и калий-съхраняващ диуретик или диуретик с калиева добавка, не е установена връзка между употребата на каптоприл и промените в серумните нива на калия.
В друго ретроспективно проучване е доказано, че еналаприл (enalapril) няма ефект върху серумния калий при 16 пациенти, които са приемали фуроземид (furosemide) или амилорид (amiloride) и няма разлика в нивата на серумния калий в групата на еналаприл с диуретик и групата без еналаприл. Въпреки това животозастрашаваща и фатална хиперкалиемия е докладвана няколко дни до седмици след получаване на комбинацията при пациенти с рискови фактори като бъбречна недостатъчност, диабет, напреднала възраст, тежка или влошена сърдечна недостатъчност, едновременна употреба на калиеви добавки или други лекарства, които повишават серумния калий.
Самостоятелната употреба на ACE инхибитори и на диуретици сама по себе си се свързва с хиперкалиемия при пациенти с бъбречно увреждане.
АСЕ-инхибиторите могат да доведат до влошаване на бъбречната функция при пациенти с хронична сърдечна недостатъчност и рискът се увеличава, ако има натриев дефицит или дехидратация след форсирана диуреза.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, ако АСЕ-инхибитори се използват с калий-съхраняващи диуретици, особено при пациенти с бъбречна недостатъчност, диабет, напреднала възраст, тежка или влошена сърдечна недостатъчност или риск от дехидратация.
Серумният калий и бъбречната функция трябва да се проверяват редовно и да се избягва употребата на калиеви добавки, освен ако пациентите не се наблюдават внимателно.
Пациентите трябва да получават диетична консултация и да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми на хиперкалиемия като слабост, отпадналост, обърканост, изтръпване на крайниците и неравномерна сърдечна дейност.
Ако спиронолактон (spironolactone) се предписва с АСЕ-инхибитор някои клиницисти препоръчват дозата му да не надвишава 25 мг / ден.
Обратно към списък с взаимодействия на C09AA07 беназеприл, benazeprilВзаимодействие на C09AA07 беназеприл, benazepril с лекарства и продукти съдържащи C03DA01 - спиронолактон (spironolactone)
- СПИРОНОЛАКТОН АКТАВИС таблетки 25 мг * 30 ТЕВА
- СПИРОНОЛАКТОН таблетки 50 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- ВЕРОСПИРОН капсули 50 мг * 30
- СПИРОНОЛАКТОН таблетки 25 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- СПИРОНОЛАКТОН таблетки 100 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- СПИРОНОЛАКТОН таблетки 25 мг * АКОРД
- СПИРОНОЛАКТОН таблетки 50 мг * 30 АКОРД
- СПИЛАКТОН таблетки 25 мг * 20
- СПИЛАКТОН таблетки 50 мг * 20
- СПИЛАКТОН таблетки 100 мг * 20