Взаимодействие на A02BA03 фамотидин, famotidine с B01AC22 - прасугрел (prasugrel)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на A02BA03 фамотидин, famotidine е "A02BA03 - фамотидин (famotidine)" която взаимодейства с "B01AC22 - прасугрел (prasugrel)" по следният начин:
Едновременното приложение с инхибитори на протонната помпа (proton pump inhibitors) или H2-рецепторни антагонисти (H2-receptor antagonists) може леко да повлияе фармакокинетиката на прасугрел (prasugrel), без да променя антитромбоцитния ефект.
Предложен е механизмът на забавено разтваряне на прасугрел (prasugrel) поради увеличаване на стомашното рН.
При 24 здрави доброволци, приложението на еднократна доза от 60 мг на прасугрел (prasugrel) след предварително лечение с ланзопразол (lansoprazole) по 30 мг / ден в продължение на 7 дни е довело до 29% намаление на максималната плазмена концентрация (Cmax) на активния метаболит на прасугрел (prasugrel) и незначително (12 %) намаление на площта под кривата (AUC) в сравнение със самостоятелното приложение на прасугрел (prasugrel).
Ланопразол (lansoprazole) не е имал значителен ефект върху лекарствения ефект на прасугрел (prasugrel), измерен чрез АДФ-индуцираната тромбоцитна агрегация.
По същия механизъм, ежедневното едновременно приложение на ранитидин (ranitidine) намалява максималната плазмена концентрация (Cmax) на активния метаболит на прасугрел (prasugrel) с 14%, но не променя значително площта под кривата (AUC) или времето за достигане на максимална плазмена концентрация (Tmax).
Не се налага корекция на дозата прасугрел (prasugrel) при едновременното му приложение с лекарства, повишаващи стомашното рН, включително инхибитори на протонната помпа (proton pump inhibitors) и Н2-рецепторни антагонисти (H2-receptor antagonists).
Въпреки това, приложението на 60 мг прасугрел (prasugrel) без инхибитори на протонната помпа (proton pump inhibitors) осигурява най-бързо начално действие.