Взаимодействие на A02BA03 фамотидин, famotidine с L01BA04 - пеметрексед (pemetrexed)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на A02BA03 фамотидин, famotidine е "A02BA03 - фамотидин (famotidine)" която взаимодейства с "L01BA04 - пеметрексед (pemetrexed)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното приложение на пеметрексед (pemetrexed) с лекарства, които се елиминират чрез активна тубулна секреция, може да забави и/или намали клирънса на пеметрексед. Механизмът е конкурентно инхибиране на бъбречната екскреция на пеметрексед, който основно се елиминира непроменен чрез гломерулна филтрация и активна тубулна секреция.
Лекарствата (и/или техните метаболити), за които се смята, че са подложени на активна тубулна секреция включват ацикловир, алопуринол, аминосалицилова киселина, цидофовир, циметидин, креатин, дифилин, фамцикловир, фамотидин, флекаинид, ганцикловир, леветирацетам, метформин, метотрексат, мидодрин, микофеноловата киселина, озелтамивир, пралатрексат, пробенецид, прокаинамид, хинидин, ранитидин, тенофовир, триамтерен, триметоприм, валациковир, валганцикловир, залцитабин, зидовудин и много от бета-лактамните и хинолонови антибиотици.
Приложение: пациентите, получаващи пеметрексед в комбинация с други лекарства, които се подлагат на активна тубулна секреция, трябва да бъдат наблюдавани за появата на прекомерни фармакологични ефекти на едното или на двете лекарства и при необходимост дозите на лекарствата се коригират.
Трябва да се предвиди потенциала за повишена токсичност на пеметрексед (например потискане на костния мозък). Бъбречната функция трябва се мониторира внимателно по време на лечението. Пеметрексед не трябва да се прилага при пациенти с креатининов клирънс под 45 мл/мин.
Обратно към списък с взаимодействия на A02BA03 фамотидин, famotidine