Взаимодействие на C03BA04 хлорталидон, chlortalidone с N05AN - Литий (Lithium)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на C03BA04 хлорталидон, chlortalidone е "C03BA04 - хлорталидон (chlortalidone)" която взаимодейства с "N05AN - Литий (Lithium)" по следният начин:
Да се избягва: Тиазидните диуретици могат да доведат до бързо нарастване на серумните нива на литий и да потенцират риска от литиева интоксикация. Точният механизъм не е известен, но може да бъде свързан със загуба на натрий, предизвикана от тиазидна диуреза, което води до компенсаторно увеличение на проксимална тубулна реабсорбция на натрий, заедно с литий. В проучване сред 22 пациенти, получаващи бендрофлуметиазид (bendroflumethiazide) 2,5 мг или хидрофлуметиазид (hydroflumethiazide) 25 мг дневно за лечение на отоци, бъбречния клирънс на еднократна доза от 600 мг на литиев карбонат е намалена с 24% по време на лечение с тиазиден диуретик, в сравнение с преди или след лечението с диуретици. Подобно намаление на литиевия клирънс е било докладвано в проучвания с хлоротиазид. Докладвани са отделни случаи на пациенти, при които се е развива литиева токсичност скоро след започване на тиазидни диуретици, включително бендрофлуметиазид (bendroflumethiazide), хлоротиазид, хлорталидон, хидрохлоротиазид и индапамид, самостоятелно или в комбинация с други диуретици. До неколкократно увеличение на серумните нива на литий са наблюдавани обикновено в рамките на няколко дни до 2 седмици, но понякога и за по-дълъг период. Рискът от литиева токсичност може да се увеличи по време на едновременно натриево ограничение.
Приложения: Тиазидните диуретици обикновено не трябва да се предписват на пациенти, приемащи литий, освен ако не може да се направи внимателно проследяване на серумните нива на литий и на електролитите. Може да се наложи намаляване на дозата на литий. Пациентите трябва да бъдат съветвани да уведомяват своя лекар, ако получат потенциални признаци и симптоми на литиева токсичност като сънливост, замайване, мускулна слабост, повръщане, диария, жажда, полиурия, шум в ушите, тремор, атаксия и замъглено зрение. Някои изследователи предполагат, че бримкови диуретици са по-безопасни с литий, отколкото тиазидните диуретици, въпреки, че подкрепящите данни са ограничени.
Обратно към списък с взаимодействия на C03BA04 хлорталидон, chlortalidone