Взаимодействие на C02AA Алкалоиди на рауволфиа, Rauwolfia alkaloids с A10BB12 - глимепирид (glimepiride)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на C02AA Алкалоиди на рауволфиа, Rauwolfia alkaloids е "C02AA - Алкалоиди на рауволфиа (Rauwolfia alkaloids)" която взаимодейства с "A10BB12 - глимепирид (glimepiride)" по следният начин:
Мониториране: постганглийни адренергични блокиращи препарати могат да увеличат хипогликемичния ефект на инсулиновите секретагоги (например сулфанилурейни препарати, меглитиниди) и инсулин. Ограничени данни демонстрират хипогликемична активност на препарати, като гванетидин и резерпин. Механизмът е неизвестен, но може да включва изчерпване депата на катехоламини от адренергичните нервни окончания, което може да се отрази на глюконеогенезата и други механизми, свързани с поддържане нивата на кръвната захар.
В един доклад, пациент, болен от диабет се нуждаел от повишаване дозите на инсулин, след прекратяване приема на гванетидин. Друго проучване открило подобрен глюкозен толеранс при трима пациенти с диабет тип ІІ, получаващи гванетидин по 50-90 мг/ден.
Приложение: наблюдаване отблизо за развитие на хипогликемия е препоръчително, ако постганглийни блокиращи препарати се прилагат едновременно с инсулинови секретагоги или инсулин, особено при пациенти в напреднала възраст и/или бъбречно увреждане. Пациентите трябва да бъдат инструктирани за необходимостта от редовно проследяване нивата на кръвната захар и да бъдат предупредени, че някои симптоми на хипогликемия, като тремор и тахикардия, могат да бъдат маскирани по време на антиадренергична терапия. Въпреки това, други симптоми, като главоболие, замайване, сънливост, гадене, глад и потене, могат да не бъдат засегнати. Пациентите трябва да бъдат наблюдавани за загуба на гликемичен контрол, когато се прекратява антиадренергична терапия.
Обратно към списък с взаимодействия на C02AA Алкалоиди на рауволфиа, Rauwolfia alkaloidsВзаимодействие на C02AA Алкалоиди на рауволфиа, Rauwolfia alkaloids с лекарства и продукти съдържащи A10BB12 - глимепирид (glimepiride)
- АМАРИЛ таблетки 1 мг * 30 САНОФИ
- АМАРИЛ таблетки 2 мг * 30 САНОФИ
- АМАРИЛ таблетки 3 мг * 30 САНОФИ
- АМАРИЛ таблетки 4 мг * 30 САНОФИ
- АМАРИЛ таблетки 2 мг * 30 САНОФИ
- АМАРИЛ табл. 3 мг. * 30
- НЕОГЛИМ таблетки 3 мг * 30
- ГЛИМЕД табл. 4 мг. * 30
- ГЛИМЕД 30табл. 1 мг.
- ГЛИМЕД 30табл. 2 мг.
- НЕОГЛИМ таблетки 1 мг * 30
- НЕОГЛИМ таблетки 2 мг * 30
- НЕОГЛИМ табл. 3 мг. * 30
- НЕОГЛИМ таблетки 4 мг * 30
- ГЛИПЕР таблетки 1 мг. * 30
- ГЛИПЕР таблетки 2 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- ГЛИПЕР таблетки 3 мг * 30 ЧАЙКАФАРМА
- ЛИМЕРАЛ таблетки 1 мг * 30 ТЕВА
- ЛИМЕРАЛ таблетки 2 мг * 30 ТЕВА
- ЛИМЕРАЛ таблетки 3 мг * 30 ТЕВА
- ЛИМЕРАЛ таблетки 4 мг * 30 ТЕВА
- ГЛИПЕР таблетки 4 мг. * 30
- ГЛИМЕГАММА табл. 1 мг. * 30 WORWAG PHARMA
- МЕГЛИМИД табл. 1 мг. * 30
- МЕГЛИМИД табл. 2 мг. * 30
- МЕГЛИМИД табл. 3 мг. * 30
- МЕГЛИМИД табл. 6 мг. * 30
- ФЕРТИН таблетки 1 мг * 30
- ФЕРТИН таблетки 2 мг * 30
- ФЕРТИН таблетки 3 мг * 30
- ГЛИМЕГАММА таблетки 2 мг * 30 WORWAG PHARMA
- ГЛИМЕГАММА таблетки 6 мг * 30 WORWAG PHARMA
- ГЛИМЕГАММА таблетки 4 мг * 30 WORWAG PHARMA
- ГЛИМЕГАММА таблетки 3 мг * 30 WORWAG PHARMA
- ГЛИМЕКОН таблетки 4 мг * 30 ФАРМАКОНС
- ГЛИМЕКОН таблетки 2 мг * 30 ФАРМАКОНС