Взаимодействие на A02AB04 дихидроксиалуминиев карбонат като натриева сол , dihydroxialumini sodium carbonate с N03AB02 - фенитоин (phenytoin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на A02AB04 дихидроксиалуминиев карбонат като натриева сол , dihydroxialumini sodium carbonate е "A02AB04 - дихидроксиалуминиев карбонат като натриева сол (dihydroxialumini sodium carbonate)" която взаимодейства с "N03AB02 - фенитоин (phenytoin)" по следният начин:
Корекция на интервала на дозиране: едновременното приложение с антиациди може да доведе до понижена бионаличност на фенитоин (phenytoin). Механизмът на взаимодействие е неизвестен.
В осем здрави доброволци, едновременното приложение на еднократна доза от 600 мг фенитоин и антиацид, съдържащ алуминиево-магнезиев хидроксид или калциев карбонат (доза, еквивалентна на 160 мЕкв неутрализиращ капацитет), прилаган един и три часа след хранене и преди лягане в същия ден, довело до приблизително 25% намаление на общата площ под кривата концентрация-време (AUC) на фенитоин в сравнение със самостоятелното му приложение. Антиациди, съдържащи алуминиев хидроксид или магнезиев трисиликат в еквивалентната доза също намалява площта под кривата концентрация-време (AUC) на фенитоин, но разликата не е статистически значима.
В друго проучване, алуминиевият хидроксид-магнезиевият трисиликат довели до 12% намаление на равновесните серумни нива на фенитоин при шест пациенти с епилепсия, но честотата на пристъпите не е била засегната. Има изолирани доклади за отделни случаи на пациенти с ниски серумни нива на фенитоин или недостатъчен контрол на пристъпите отдадени на едновременното приложение на антиацид. При някои от пациентите, серумните нивата на фенитоин се увеличават два до три пъти, когато приложението на антиацида се забави 2 до 3 часа. Въпреки това, някои проучвания не са успели да установят значимо взаимодействие с тези антиациди.
Приложение: като се има предвид тесния терапевтичен индекс и голяма интериндивидуална вариабилност във фармакокинетиката на фенитоина, при пациенти, които се нуждаят от съпътстваща терапия с антиациди, трябва да се обмисли разделяне на времето на приложение с най-малко 2 до 3 часа, ако е възможно. Серумните нива на фенитоин и активността на пристъпите трябва да бъдат проследявани.
Обратно към списък с взаимодействия на A02AB04 дихидроксиалуминиев карбонат като натриева сол , dihydroxialumini sodium carbonate