Взаимодействие на C01CA03 норепинефрин, norepinephrine с J01XX08 - линезолид (linezolid)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на C01CA03 норепинефрин, norepinephrine е "C01CA03 - норепинефрин (norepinephrine)" която взаимодейства с "J01XX08 - линезолид (linezolid)" по следният начин:
Противопоказание: линезолид (linezolid) може да потенцира съдосвиващ отговор в резултат на симпатикомиметични вещества.
Линезолид (linezolid) е обратим неселективен инхибитор на моноаминоксидазата и като такъв може да засили симпатикомиметичния ефект чрез увеличаване на норадреналиновото депониране в адренергичните неврони.
Взаимодействието е по-вероятно да се появи при симпатикомиметици със смесено или индиректно действие като псевдоефедрин, ефедрин, отколкото при директно действащите адреналин, норадреналин, изопротеренол.
При здрави нормотензивни лица, едновременния прием на 600 мг на 12 часа за 3 дни линезолид (linezolid) и две дози от 60 мг псевдоеефдрин или фенилпропаноламин от 25 мг води до максимално увеличение на систоличното налягане с 32 mmHg и 38 mmHg в сравнение с базалните стойности.
Сърдечната честота не е била засегната. Максимална стойност на кръвното налягане се наблюдава 2-3 часа след втората доза фенилпропаноламин или псевдоеефдрин, а се връща в изходно ниво след 2-3 часа.
Приложение: линезолид (linezolid) не трябва да се прилага едновременно с медикаменти с пряк или индиректен симпатикомиметичен ефект като псевдоеефдрин, фенилпропаноламин, вазопресивни медикаменти като адреналин, норадреанлин, или допаминергичните вещества допамин, добутамин.
При комбинираното им използване се препоръчват ниски дозирания и внимателно титриране до желания клиничен ефект.
Обратно към списък с взаимодействия на C01CA03 норепинефрин, norepinephrine