Взаимодействие на ДИГОКСИН инжекционен/инфузионен разтвор 0.25 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА, DIGOXIN solution for injection/infusion 0.25 mg/ml 2 ml * 10 SOPHARMA с G04BD02 - флавоксат (flavoxate)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на ДИГОКСИН инжекционен/инфузионен разтвор 0.25 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА, DIGOXIN solution for injection/infusion 0.25 mg/ml 2 ml * 10 SOPHARMA е "C01AA05 - дигоксин (digoxin)" която взаимодейства с "G04BD02 - флавоксат (flavoxate)" по следният начин:
Антихолинергичните средства могат да увеличат усвояването и оралната бионаличност на някои дигоксинови форми. Предложеният механизъм включва увеличаване на времето за преминаване на дигоксина през стомашно-чревния канал, поради намаляване на двигателната активност (перисталтиката)на стомаха и червата от антихолинергичните средства.
В едно проучване, едновременното приложение с пропантелин (15 мг, три пъти на ден в продължение на 10 дни) доведе до 30% средно увеличение в серумните нива на дигоксина при 9 от 13 възрастни жени, получаващи дигоксинови форми с удължено освобождаване. Докладвано е също и взаимодействие с форми, съдържащи големи по размер частици дигоксин.
Други проучвания са установили, че няма значим ефект от пропантелин върху дигоксинова тинктура, разтвор в капсули, таблетки с бързо освобождаване и микронизирани таблетки дигоксин. Поради това, взаимодействие не се очаква да се случи с повечето дигоксинови продукти, използвани днес в индустриализираните страни (напр. Ланоксин).
Благодарение на тесния терапевтичен индекс на лекарството обаче, лекарите могат да обмислят по-сериозно проследяване на пациентите за странични ефекти на дигоксина и токсичност по време на едновременно приложение с антихолинергични средства. Пациентите трябва да бъдат съветвани да уведомяват своя лекар, ако получат потенциални признаци и симптоми на дигоксинова токсичност като гадене, анорексия (липса на апетит), нарушения на зрението, забавен пулс и неравномерен пулс.