Взаимодействие на ДИГОКСИН инжекционен/инфузионен разтвор 0.25 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА, DIGOXIN solution for injection/infusion 0.25 mg/ml 2 ml * 10 SOPHARMA с B05CB02 - натриев цитрат (sodium citrate)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на ДИГОКСИН инжекционен/инфузионен разтвор 0.25 мг/мл 2 мл * 10 СОФАРМА, DIGOXIN solution for injection/infusion 0.25 mg/ml 2 ml * 10 SOPHARMA е "C01AA05 - дигоксин (digoxin)" която взаимодейства с "B05CB02 - натриев цитрат (sodium citrate)" по следният начин:
Едновременното приложение с антиациди (antacids) може да понижи бионаличността на дигоксин (digoxin) и дигитоксин (digitoxin).
Механизмът на това взаимодействие е неизвестен.
При десет здрави доброволци, приложението на еднократна доза от 0,75 мг на дигоксин (digoxin) с 60 мл на антиациди (antacids), съдържащи 4% алуминиев хидроксиден гел (aluminum hydroxide gel или 8% магнезиев хидроксиден гел (magnesium hydroxide gel) или 8% магнезиев трисиликат (magnesium trisilicate) води до значително намаляване на уринната екскреция на дигоксин (digoxin), изразено като процент на възстановяване на първоначалната доза, в сравнение с приложението без антиацид.
Кумулативната шест дневна екскреция на дигоксин (digoxin) с урината е 40,1% за контролата, 30,7% за алуминиевия хидроксид (aluminum hydroxide), 27,1% за магнезиевия хидроксид (magnesium hydroxide), и 29,1% за магнезиевия трисиликат (magnesium trisilicate).
При ин витро проучване на усвояването от физиологичната мембрана, кумулативната абсорбцията на 0,25 мг дигоксин (digoxin) е намалена с 11,4% от алуминиев хидроксиден гел (aluminum hydroxide gel), с 15,3% от магнезиев карбонат (magnesium carbonate) и с 99,5% от магнезиев трисиликат (magnesium trisilicate).
В клиничен случай е докладвано приблизително 50% намаление на площта под кривата (AUC) на дигоксин (digoxin) при приложението на дигоксин (digoxin) с 30 мл от антиацида алуминиево-магнезиев хидроксид (aluminum-magnesium hydroxide) и мексилетин (mexiletine).
Взаимодействието се дължи на антиацида, както мексилетин (mexiletine) не е известно да взаимодейства с дигоксин (digoxin).
Някои данни също подкрепят потенциални взаимодействия с дигитоксин (digitoxin).
Въпреки това, други изследвания не са открили доказателства за значително взаимодействие между дигоксин (digoxin) и различни антиациди (antacids).
Въз основа на съществуващите доказателства не се налагат специални предпазни мерки, въпреки че е уместно разделно приложение от 1 до 2 часа, при съмнение за лекарствено взаимодействие.