Взаимодействия

Взаимодействие на СУМАМЕД таблетки 500 мг * 3 БЕСТА МЕД, SUMAMED fiim-coated tablets 500 mg * 3 BESTA MED с B01AA03 - варфарин (warfarin)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на СУМАМЕД таблетки 500 мг * 3 БЕСТА МЕД, SUMAMED fiim-coated tablets 500 mg * 3 BESTA MED е "J01FA10 - азитромицин (azithromycin)" която взаимодейства с "B01AA03 - варфарин (warfarin)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение на азитромицин (azithromycin) с варфарин (warfarin) понякога може да увеличи хипопротромбинемичния ефект на варфарин. Точният механизъм на взаимодействие не е известен. Азитромицин не инхибира CYP450 ензими. Няколко клинични проучвания не са открили доказателства за значително, предвидимо взаимодействие с варфарин.

Независимо от това, ретроспективно кохортно проучване на медицинския център за ветерани в САЩ при пациенти с остра варфаринова интоксикация, разкри повишен риск за развитие и тежестта на значително увеличен атикоагулантен ефект след включване на азитромицин в сравнение с контрол агент, теразозин. Конкретно, в групата от пациенти, лекувани с азитромицин (N = 32) се наблюдава средно увеличение на INR (международно нормализирано съотношение) от 0.51, в сравнение със средно намаление от 0,15 в групата на теразозин (N = 29). При 31% от пациентите, лекувани с азитромицин, са наблюдавани повишение на INR (международно нормализирано съотношение) над терапевтичните нива, в сравнение с 5% от пациентите на теразозин, също така е наблюдавано повишаване на INR над 4 при 16% пациентите на азитромицин, в сравнение с 0% от пациентите на теразозин (последното не е статистически значимо).

Докладвани са клинични случаи на пациенти, лекувани с варфарин, при които има увеличение на протромбиновото време и INR (международно нормализирано съотношение) по време на курса на лечение с азитромицин или непосредствено след включването му. Един пациент е хоспитализиран, след кашляне на кръв и кървави храчки два дни след приключването на 5-дневен курс с азитромицин.

В друг клиничен случай двама пациенти развиват интраабдоминален хематом във връзка с повишени нива на международно нормализирано съотношение (INRs) скоро след започване на лечението с азитромицин. Взаимодействието като цяло се наблюдава в рамките на 8 дни след започване на лечението с азитромицин или 3 дни след приключване на 5-дневен курс. Въпреки това, причинно-следствена връзка се установява трудно и в повечето случаи се дължи на съпътстващи фактори, като например тежка инфекция, треска, заболяване на черния дроб, хипоалбуминемия, анорексия, диария и друго съпътстващо лечение.

Приложение: като се има предвид възможността за клинично значими взаимодействия, при податливи пациента, се препоръчва внимателно проследяване, когато азитромицин се предписва по време на лечение с варфарин.
INR (международно нормализирано съотношение) трябва често да се проследява и съответно дозата на варфарин се промяна, особено след включване или изключване на азитромицин от терапия при пациенти, които приемат продължително антикоагуланти в определен режим.

Пациентите се съветват незабавно да съобщят на своя лекар при появата на признаци на кървене, включително болка, подуване, главоболие, виене на свят, слабост, продължително кървене от рани, увеличаване на менструално кървене, вагинално кървене, кървене от носа, кървене на венците при четкане, необичайно кървене или образуване на синини, червена или кафява урина, червени или черни изпражнения. Същата предпазна мярка може да се прилага по време на терапия с други антикоагуланти, въпреки че липсват клинични данни.

Обратно към списък с взаимодействия на СУМАМЕД таблетки 500 мг * 3 БЕСТА МЕД, SUMAMED fiim-coated tablets 500 mg * 3 BESTA MED
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook