Взаимодействие на НЕКСИУМ таблетки 20 мг * 14 БЕСТА МЕД, NEXIUM tablets 20 mg * 14 BESTA MED с N06AB08 - флувоксамин (fluvoxamine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на НЕКСИУМ таблетки 20 мг * 14 БЕСТА МЕД, NEXIUM tablets 20 mg * 14 BESTA MED е "A02BC05 - езомепразол (esomeprazole)" която взаимодейства с "N06AB08 - флувоксамин (fluvoxamine)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното приложение с флувоксамин (fluvoxamine) може да повиши плазмените концентрации на омепразол (omeprazole) и други инхибитори на протонната помпа в зависимост от дозата. Механизмът е, чрез потискане от флувоксамин на CYP450 2C19 метаболизма на инхибиторите на протонната помпа. В проучване с 12 здрави доброволци, предварителния прием на флувоксамин за 7 дни 10 мг веднъж или два пъти дневно води до 174% увеличение на средната 8-часова площ под AUC на единична перорална доза 20 мг на омепразол в сравнение с приложението само на омепразол. Когато се увеличава дозата на флувоксамин 25 мг веднъж или два пъти дневно в продължение на 7 дни, средната 8-часова площ под AUC на еднократна доза омепразол се увеличава 330%. Взаимодействието изглежда не се появява при бавни метаболизатори (БМ) на CYP450 2C19, което обхваща около 3% до 5% от кавказкото и 17% до 20% от азиатското население.
При проучване с 18 здрави доброволци, 6 от тях притежаващи хомозиготни екстензивни метаболизатори (EM), 6 хетерозиготни екстензивни метаболизатори (EM) и 6 бавни метаболизатори (БМ) на CYP450 2C19, флувоксамин приложен 25 мг орално два пъти дневно в продължение на 6 дни, повишава Cmax, AUC и елиминационния полуживот на еднократна 40 мг перорална доза на омепразол съответно 3.7, 6.2 и 2.6 пъти при хомозиготните екстензивни метаболизатори и 2.0, 2.5 и 1.4 пъти при хетерозиготните EM, в сравнение с плацебо. Съотношението на AUC на 5-хидроксиомепразол и омепразол, което се счита за показател на CYP450 2C19 дейност, е намаляло по време на флувоксаминовото лечение до 17% в хомозиготния EM и 49% в хетерозиготния EM. От друга страна, не са наблюдавани промени във фармакокинетиката на омепразол или AUC съотношението на 5-хидроксиомепразол и омепразол при БМ. В проучването не са наблюдавани нежелани ефекти свързани с повишената експозиция на омепразол.
Приложение: въпреки че инхибиторите на протонната помпа обикновено се понасят добре, се препоръчва повишено внимание, ако те са предписани с флувоксамин. Може да се наложи корекция на дозата при пациенти, които имат прекомерни нежелани реакции като сънливост, замъглено зрение, тахикардия, гадене, повръщане, изпотяване, зачервяване на лицето, главоболие и сухота в устата.