Взаимодействие на ТЕЧНО ЖЕЛЯЗО 330 мл ХЕРБАМЕДИКА, BLUE IRON 330 ml HERBAMEDICA с A02AB01 - алуминиев хидроксид (aluminium hydroxide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ТЕЧНО ЖЕЛЯЗО 330 мл ХЕРБАМЕДИКА, BLUE IRON 330 ml HERBAMEDICA е "B03AE02 - желязо, мултивитамини и фолиева киселина (iron, multivitamins and folic acid)" която взаимодейства с "A02AB01 - алуминиев хидроксид (aluminium hydroxide)" по следният начин:
Корекция на дозовия интервал: бионаличността на перорално приетото желязо (iron) може да бъде намалена от едновременната употреба на антиациди или други агенти с киселинно неутрализиращ ефект. Точният механизъм е неизвестен, но се предполага, че включва намаляване на разтворимостта на желязото, поради увеличаване на стомашното рН и/или намаляване на абсорбцията, поради образуване на комплекси или утаяване на желязото. Въз основа на съществуващите данни изглежда, че натриевият бикарбонат (sodium bicarbonate) и калциевият карбонат (calcium carbonate) имат по-силен ефект, отколкото антиацидите, съдържащи магнезий и алуминиев хидроксид.
В едно проучване с пациенти с лека степен на желязо-дефицитна анемия, едновременното приложение на железен сулфат (ferrous sulfate) с натриев бикарбонат (sodium bicarbonate) 1 грам и калциев карбонат 500 мг намалява абсорбцията на желязото с 50% и 67%, докато 5 мл антиацидни препарати, съдържащи магнезиев и алуминиев хидроксид имат по-слаб ефект.
Друго проучване също така установи, че няма ефект върху абсорбцията на желязото, когато железен сулфат (еквивалент на 10 мг/кг на елементарно желязо) се прилага едновременно с магнезиев хидроксид (1 мг за всяка доза от 5 мг на елементарно желязо) в група от здрави, стабилни пациенти от мъжки пол. За разлика от това в проучване на здрави, наситени с желязо доброволци, усвояването на желязото от железен сулфат и железен фумарат (ferrous fumarate) таблетки е било намалено с 37% и 31% съответно, след приложение на антиацидни препарати, съдържащи магнезиев карбонат, магнезиев хидроксид и алуминиев хидроксид. По същия начин, в проучване с девет пациента, на които едновременно се прилагат 5 мг железен сулфат и 35 грама магнезиев трисиликат, е било установено намаление на абсорбцията на желязото с повече от 70%. Взаимодействието, според наличните съобщения, не се осъществява в присъствието на аскорбинова киселина, която може конкурентно да се свърже с желязото и да предотврати смущението в усвояването му.
Приложение: за да се сведе до минимум възможността за взаимодействие, може да е подходящо приложението на перорални железни препарати и антиацидни средства или други агенти с киселина неутрализиращ ефект да се извършва през най-малко два часа интервал.