Взаимодействия

Взаимодействие на ВЕНЛАКОН PR капсули 75 мг * 30 ФАРМАКОНС, VENLACON PR capsules 75 mg * 30 PHARMACONS с N02AA05 - оксикодон (oxycodone)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на ВЕНЛАКОН PR капсули 75 мг * 30 ФАРМАКОНС, VENLACON PR capsules 75 mg * 30 PHARMACONS е "N06AX16 - венлафаксин (venlafaxine)" която взаимодейства с "N02AA05 - оксикодон (oxycodone)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение на оксикодон (oxycodone) с инхибитори на обратното захващане на серотонина е свързано с развитие на серотонинов синдром. Механизмът на взаимодействие е неизвестен. За разлика от други аналгетици като фенилпиперидинови опиоиди (например меперидин) и трамадол, не е известно оксикодон да притежават серотонинергичната активност и преди това не е свързван със серотонинов синдром.

Клиничен доклад описва пациент с трансплантация на костен мозък, които развива тежък тремор и зрителни халюцинации, след значително увеличаване на дозата на оксикодон, по време на лечение с постоянни дози на сертралин и циклоспорин. Изключването на циклоспорин не води до пълно отзвучат на халюцинациите и не е имал ефект върху тремора след 72 часа, които са довели до разглеждане на възможно взаимодействие между сертралин и оксикодон. Симптомите на пациента са овладени след изключване на сертралин и ципрохептадин (централен серотонинов рецепторен антагонист). Серотониновият синдром е рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние, за което се смята, че е резултат от хиперстимулация на 5-HT1A и 2А рецептори в мозъчния ствол.

Симптомите на серотониновия синдром могат да включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома; нарушения от страна на вегетативната нервна система като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, нестабилно кръвното налягане, както и мидриаза; невромускулни нарушения като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, ригидност и атаксия; стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.

Приложение: до натрупването на повече данни се препоръчва повишено внимание, когато оксикодон се предписва в комбинация с инхибитори на обратното захващане на серотонина, особено при трансплантирани пациенти, които приемат циклоспорин. По време на лечението пациентите трябва да бъдат наблюдавани за симптоми на серотонинов синдром. Препорачително е повишено внимание при увеличаване на дозата на тези медикаменти.

По време на курса на лечение, когато се развива серотонинов синдром или се подозира настъпването му, трябва незабавно да се изключат всички серотонинергични средства и при необходимост се осигурява поддържащо лечение. Болните в умерено увредено състояние могат да приемат серотонинов антагонист (напр. ципрохептадин, хлорпромазин). Тежките случаи подлежат на консултация с токсиколог и може да изискват седация, нервно-мускулната парализа, интубация и механична вентилация в допълнение към другите мероприятия.

Пациентите трябва да бъдат консултирани относно потенциално допълнителните ефекти върху централната нервна система на тези медикаменти и съветвани да избягват опасни дейности, изискващи пълна концентрация на вниманието и двигателна координация, докато не разберат как им влияят тези лекарства.

Обратно към списък с взаимодействия на ВЕНЛАКОН PR капсули 75 мг * 30 ФАРМАКОНС, VENLACON PR capsules 75 mg * 30 PHARMACONS

Взаимодействие на ВЕНЛАКОН PR капсули 75 мг * 30 ФАРМАКОНС, VENLACON PR capsules 75 mg * 30 PHARMACONS с лекарства и продукти съдържащи N02AA05 - оксикодон (oxycodone)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook