Взаимодействие на ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС, DULOXI capsules 30 mg * 28 PHARMACONS с B01AA01 - дикумарол (dicoumarol)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС, DULOXI capsules 30 mg * 28 PHARMACONS е "N06AX21 - дулоксетин (duloxetine)" която взаимодейства с "B01AA01 - дикумарол (dicoumarol)" по следният начин:
Мониторинг: в ограничени данни се съобщава, че дулоксетин (duloxetine), може да потенцира хипопротромбинемичния ефект на варфарин (warfarin). Механизмът на взаимодействие е неизвестен.
В един от случаите се докладва за 44-годишна жена, която е била на лечение с варфарин в доза 7.5 до 10 мг на ден в продължение на една година, без да има произтичащи от това проблеми и при която след започване на дулоксетин 30 мг на ден за лечение на депресия, се наблюдава значително увеличаване на INR. Другите медикаменти, които е приемала, без да има инциденти са аторвастатин 10 мг на ден, ламотрижин 50 мг на ден, топирамат 200 мг на ден, клоназепам 2 мг на ден и албутерол таблетки с удължено освобождаване 4 мг два пъти дневно. Петдесет и пет дни след започване на дулоксетин, пациентката получава петехии и пурпура, свързващи се със стойност на INR - 5,0. Варфаринът е бил спрян от терапията на 58 ден. Въпреки това нейният INR продължава да се увеличава и е по-голям от 19 на 85 ден, с плазмено ниво на варфарин от 5,3 мкг/мл. На пациентката е приложен интравенозно витамин К, след което INR намалява закратко, но отново се увеличава до 6,4 на ден 94. В този момент нивата на витамин К зависимите фактори на кръвосъсирване са критично ниски. Вследствие на това е взето решение да се спре терапията с дулоксетин, след което INR е намалял до 1,2 на 98 ден. Лечението с варфарин е рестартирано на ден 110. До ден 140 стойността на INR е стабилизирана на 2,2, като в същото време се поддържа първоначалната дозировка на варфарин. Случващото се по време на лечението на тази пациентка потвърждава наличието на взаимодействие между дулоксетин и варфарин.
Изключени са други потенциални причини като заболяване на щитовидната жлеза, чернодробно или бъбречно увреждане, тромбоцитна дисфункция, алтернативно самолечение, и интоксикация от варфарин.
Приложение: до наличието на повече данни, е нужно да се подхожда с повишено внимание, ако дулоксетин се използва в комбинация с варфарин. При пациенти с установен режим на варфарин, INR трябва да се проверява често и дозата на варфарин да се промени ако е нужно, особено след започване, прекратяване или промяна в дозата на дулоксетин. Същата предпазна мярка може да се прилага и по време на терапия с други антикоагуланти, въпреки че липсват клинични данни. Пациентите трябва незабавно да съобщават за всякакви признаци на кървене, включително болка, подуване, главоболие, виене на свят, слабост, продължително кървене от рани, увеличаване на менструалното кървене, вагинално кървене, кървене от носа, кървене на венците от четка, необичайно кървене или образуване на синини, червена или кафява урина или червени или черни изпражнения.
Обратно към списък с взаимодействия на ДУЛОКСИ капсули 30 мг * 28 ФАРМАКОНС, DULOXI capsules 30 mg * 28 PHARMACONS