Взаимодействия

Взаимодействие на С-ФЕМ саше * 30 ФОРТЕКС, C-FEM sachets * 30 FORTEX с L01BB04 - кладрибин (cladribine)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на С-ФЕМ саше * 30 ФОРТЕКС, C-FEM sachets * 30 FORTEX е "A11HA03 - токоферол (вит.Е) (tocopherol (vit E))" която взаимодейства с "L01BB04 - кладрибин (cladribine)" по следният начин:

Да се избягва: Потенциалните ефекти на витамин Е при рак, химиотерапия и радиация не са установени. Тъй като витамин Е е антиоксидант, фармакологичните дози теоретично могат да се намесват с лъчетерапия и химиотерапевтични агенти, чиито цитотоксичен механизъм зависи от поколението на реактивни кислородни видове (ROS), които увреждат ДНК и протеините, включително, но не ограничени до алкилиращи агенти (например бусулфан, циклофосфамид, мелфалан) антрациклини (например, доксорубицин, епирубицин), платино координационни комплекси (например цисплатин, карбоплатин), инхибитори на ДНК-топоизомераза (напр. етопозид, тенипозид, иринотекан, топотекан) и фотодинамична агенти (напр. порфимер). От друга страна, витамин Е може да помогне за намаляване на оксидативния стрес, свързан с по-агресивни форми на рак и защитава раковите клетки от окислително увреждане, генерирани от раковите лечения, които могат да подобрят поносимостта на пациента и да намалят необходимостта от намаляване на дозата или продължителността на лечението.

Ограничени данни от клинични проучвания показват, че витамин Е може да отслаби цисплатин-индуцирана невротоксичност, без да се прави компромис с антинеопластичната ефикасност, като се има предвид, че няма ефект върху доксорубицин-индуцираната кардиотоксичност. Проучванията при животни също съобщават за увеличаване на ефективността на някои антинеопластични агенти срещу някои видове рак, в присъствието на витамин Е (например, флуороурацил за рак на дебелото черво), въпреки че тези резултати не са били потвърдени от проучванията сред хора. Все още от други проучвания не са се установили, нито полза, нито неблагоприятен ефект на витамин Е върху развитието на рака или лечение, въпреки че са били наблюдавани леко повишен риск от сърдечна недостатъчност и смъртност в комбинация с витамин Е. Прегледът на публикувани рандомизирани клинични проучвания по отношение на едновременното антиоксидантно допълнение по време на цитотоксична терапия е проведен от група изследователи в Naval Medical Center в Сан Диего и e публикуван през 2008. Въз основа на откритията си, изследователите препоръчват използването на допълнителни антиоксиданти по време на химиотерапията и лъчева терапия да бъде обезкуражаваща, поради възможността за туморна защита и намалена преживяемост.

Необходими са допълнителни и по-големи проучвания за, да се определи точното естество на взаимодействието между витамин Е и ROS, генериращи химиотерапия. Други антинеопластични агенти, като таксани (напр., доцетаксел, паклитаксел), винка алкалоиди (напр., винбластин, винкристин) и антиметаболити (напр. цитарабин, флуороурацил, метотрексат) са известни също да генерират ниско ниво на оксидативен стрес в биологичните системи, но вредата от свободните радикали не се счита за техен основен механизъм на действие и не е известно дали и как витамин Е може да ги засегне.

Приложения: Докато повече информация не е на разположение, витамин Е е за предпочитане да се избягва при пациенти, подложени на лечение на рак с химиотерапия или радиация. Клиницистите трябва да следят отблизо антитуморната реакция, ако витамин Е се прилага при тези пациенти. Няма специфично дозиране на витамин Е за цели, различни от лечение на недостиг на витамин Е. Има доказателства, които сочат възможните неблагоприятни ефекти върху здравето, включително повишен риск от сърдечна недостатъчност и смъртност във връзка с дългосрочната употреба на 400 IU / ден или повече.

Обратно към списък с взаимодействия на С-ФЕМ саше * 30 ФОРТЕКС, C-FEM sachets * 30 FORTEX
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook