Взаимодействие на БУЛГАРИКУС ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 300 мг. * 60, BULGARICUS ST. JOHNS WORT capsules 300 mg. * 60 с G03AC03 - левоноргестрел (levonorgestrel)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на БУЛГАРИКУС ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 300 мг. * 60, BULGARICUS ST. JOHN'S WORT capsules 300 mg. * 60 е "N06AP01 - жълт кантарион (St. John's wort)" която взаимодейства с "G03AC03 - левоноргестрел (levonorgestrel)" по следният начин:
Допълнителни контрацептивни мерки: едновременното приложение с жълт кантарион може да намали ефективността на хормоналните контрацептиви. Точният механизъм на взаимодействие не е известен, но може да включва намалена абсорбция (усвояване), както и ускорен клирънс на хормоните, поради индукция на чревния P-гликопротеин транспортер на лекарствения ефлукс и чревният/чернодробният цитохром P450 3A4 (CYP450 3A4) метаболизъм, предизвикани от съставки на жълтия кантарион.
Съобщавани са случаи на внезапно менструално кървене след добавянето на жълт кантарион при пациенти, получаващи дълго време орални контрацептиви. Има съобщения и за случаи на нежелана бременност. Клинични проучвания при здрави жени доброволки също демонстрират по-висока честота на внезапно кървене по време на едновременно приложение на ниски дози орални противозачатъчни с жълт кантарион, в сравнение с приложението само на противозачатъчни. Въпреки това, нито дейността на яйчниците, нито концентрацията на ендогенните хормоните са били засегнати. Също така, изглежда, че жълтият кантарион може да повлияе фармакокинетиката на някои прогестини, вероятно поради индукция на техния клирънс.
Приложение: Необходима е консултация с лекар, преди да се започне прием на всякакви растителни продукти (билки) или приложение на алтернативна медицина.
Жените, които използват хормонални противозачатъчни трябва да бъдат предупредени за риска от внезапно кървене и непредвидена бременност по време на съпътстваща терапия с жълт кантарион. Необходимо е да се използват алтернативни или допълнителни методи за контрол на раждаемостта по време и в продължение на най-малко две седмици след краткотрайна и 4 седмици след продължителна (повече от 4 седмици) терапия с жълт кантарион.
Ако се използва комбинация от орални противозачатъчни, трябва да бъде избрана схема на лечение, съдържаща най-малко 50 мкг етинилестрадиол на ден или еквивалент. Въпреки че, внезапното кървене не е непременно показател за ниски серумни нива на етинилестрадиол или повишен риск от овулация, някои лекари предполагат, че при жени, които имат внезапно кървене по време на лечение с ензим-индуциращи препарати може да се предписва повишаване на дозата на етинилестрадиол над 50 мкг дневно, като се съчетава повече от една форма на противозачатъчни хапчета, ако е необходимо.
За спешна контрацепция при пациенти, приемащи ензим-индуцираща терапия някои лекари препоръчват левоноргестрел (levonorgestrel) по схема, състояща се от 1,5 мг възможно най-скоро (в рамките на 72 часа след непротектиран полов акт), последвано от доза от 0,75 или 1,5 мг дванадесет часа по-късно. Алтернатива е еднократна доза от 2,25 мг възможно най-скоро след непротектиран полов акт. Въпреки това, няма достатъчно данни за ефикасността, усложненията и странични ефекти на някоя от тези схеми.
Няма на разположение предпазни мерки или препоръки за жени, използващи хормон-освобождаващи вътрематочни системи, но се смята, че значително взаимодействие с тези системи е малко вероятно поради тяхното действие на местно ниво. Смята се, че инжективна прогестинова контрацепция, също така, може да бъде повлияна от ензим-индуциращи лекарства.
Обратно към списък с взаимодействия на БУЛГАРИКУС ЖЪЛТ КАНТАРИОН капсули 300 мг. * 60, BULGARICUS ST. JOHN'S WORT capsules 300 mg. * 60