Взаимодействие на ДУЛАСОЛАН капсули 60 мг * 30, DULASOLAN capsules 60 mg * 30 с N07BC02 - метадон (methadone)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ДУЛАСОЛАН капсули 60 мг * 30, DULASOLAN capsules 60 mg * 30 е "N06AX21 - дулоксетин (duloxetine)" която взаимодейства с "N07BC02 - метадон (methadone)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното приложение на дулоксетин (duloxetine) и метадон (methadone) може да доведе до повишени плазмени концентрации и на двете лекарства. Предполагаемият механизъм е конкурентно инхибиране на CYP450 2D6 метаболизъм.
В доклад от клиничен случай на пациент, получавал метадон 50 мг дневно в продължение на около осем години за лечение на зависимостта от хероин, няколко дни след добавянето на дулоксетин 60 мг дневно се оплаква от субективни симптоми на опиоидна свръхдоза (изпотяване, сънливост, уморяемост, пруритус (сърбеж)). Симптомите се подобряват веднага, след като две седмици по-късно дозата на метадон е намалена до 40 мг дневно и не е имало рецидив, когато след два месеца дозата е увеличена до 50 мг дневно. Въпреки, че при този пациент не е докладвано, високите плазмени нива на метадон са свързани с удължаване на QT-интервала и развитие на торсаде де пойнт аритмия (Torsade де Pointes). Теоретично, системна експозиция на дулоксетин може да се увеличи от метадон.
Високите плазмени нива на дулоксетин, могат да увеличат риска от възникване на сериозни нежелани лекарствени реакции като хипертония, хипертонична криза, повишаване на сърдечната честота, ортостатична хипотония, синкоп, и серотонинов синдром. Серотониновият синдром е рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние, смята се за резултат от хиперстимулация на мозъчните 5-HT1A и 2А рецептори. Симптомите включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома. Нарушенията от страна на вегетативната нервна система включват симптоми като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, нестабилно кръвното налягане, както и мидриаза; невромускулни нарушения като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, атаксия и стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.
Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато дулоксетин и метадон се предписва в комбинация. Трябва да се следи внимателно фармакологичното отговор на метадон и съответно дозата се променя, особено след включване или изключване на дулоксетин при пациенти, които са лекувани продължително с метадон.
Пациентите се съветвани да съобщят на своя лекар при появата на симптоми като прекомерна сънливост, гадене или астения, както и да потърсят медицинска помощ, ако се появят симптоми, които могат да индикират появата на торсаде де пойнт аритмия, като световъртеж, сърцебиене, неправилен сърдечен ритъм, задух или синкоп. По същия начин, фармакологичен отговор на дулоксетин трябва да се следи по-внимателно, когато метадон се включва или изключва от терапията, като при необходимост дозата се коригира.
Обратно към списък с взаимодействия на ДУЛАСОЛАН капсули 60 мг * 30, DULASOLAN capsules 60 mg * 30