Взаимодействие на НОРВИР табл. 100 мг. * 30, NORVIR tabl. 100 mg. * 30 с G03AC01 - норетистерон (norethisterone)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на НОРВИР табл. 100 мг. * 30, NORVIR tabl. 100 mg. * 30 е "J05AE03 - ритонавир (ritonavir)" която взаимодейства с "G03AC01 - норетистерон (norethisterone)" по следният начин:
Допълнителни контрацептивни мерки: едновременното приложение с ритонавир (ritonavir) може да намали плазмените концентрации на хормоналните контрацептиви (противозачатъчни).
Във фармакокинетично проучване, при 22 от 23 здрави жени, които са получили еднократни дози на орални контрацептиви, съдържащи етинилестрадиол 50 мкг и етинодиол (etynodiol) 1 мг, серумните нива на етинилестрадиол (ethinylestradiol) са се понижили след добавяне на ритонавир (500 мг два пъти дневно) в продължение на 2 седмици. По-конкретно, средната пикова серумна концентрация (Cmax) е намаляла с 32%, средната системна експозиция (AUC) е намалял с 41% и средната елиминационна константа се увеличила с 31%. Точният механизъм на взаимодействие не е известен, но може да включва индукция на глюкуронилтрансфераза и/или хидроксилиране на чернодробната ензимната система цитохром P450 (CYP450) от ритонавир (ritonavir). Тъй като естрогените и прогестините могат да имат общи пътища на метаболизъм, трябва да се има предвид възможността за подобно взаимодействие при пациенти, приемащи хормонални контрацептиви, различни от етинилестрадиол.
Приложение: жени, които използват хормонални контрацептиви трябва да бъдат предупредени за риска от внезапно кървене и непредвидена бременност при едновременна терапия с ритонавир. Необходимо е да се използват алтернативни или допълнителни методи за контрол на раждаемостта по време и в продължение на най-малко две седмици след края на терапията с ритонавир.
Ако се използва комбинация от орални противозачатъчни хапчета, трябва да бъде избрана схема на лечение, съдържаща най-малко 50 мкг етинилестрадиол на ден или еквивалент. Въпреки че, внезапното кървене невинаги е показател за ниски серумни нива на етинилестрадиол или повишен риск от овулация, някои лекари предполагат, че при жени, които имат внезапно кървене по време на лечение с ензим-индуциращи препарати може да се предписва повишаване на дозата на етинилестрадиола над 50 мкг дневно, като се съчетава повече от една форма на противозачатъчни хапчета, ако е необходимо.
За спешна контрацепция при пациенти, приемащи ензим-индуцираща терапия някои лекари препоръчват левоноргестрел (levonorgestrel) по схема, състояща се от 1,5 мг възможно най-скоро (в рамките на 72 часа след непротектиран полов акт), последвано от доза от 0,75 или 1,5 мг дванадесет часа по-късно. Алтернатива е еднократна доза от 2,25 мг възможно най-скоро след непротектиран полов акт. Въпреки това, няма достатъчно данни за ефикасността, усложненията и странични ефекти на някоя от тези схеми. Няма предпазни мерки или препоръки на разположение за жени, използващи хормон-освобождаващи вътрематочни системи, но се смята, че значително взаимодействие с тези системи е малко вероятно поради тяхното действие на местно равнище. Смята се, че инжективна прогестинова контрацепция, също така, може да бъде повлияна от ензим-индуциращи лекарства.
Обратно към списък с взаимодействия на НОРВИР табл. 100 мг. * 30, NORVIR tabl. 100 mg. * 30