Взаимодействие на ДЖИЛЕНИА капсули 0.5 мг * 28, GILENIA capsules 0.5 mg * 28 с C07AB52 - метопролол, комбиниран пакет (metoprolol, combination packages)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ДЖИЛЕНИА капсули 0.5 мг * 28, GILENIA capsules 0.5 mg * 28 е "L04AA27 - финголимод (fingolimod)" която взаимодейства с "C07AB52 - метопролол, комбиниран пакет (metoprolol, combination packages)" по следният начин:
Мониторинг: рискът от тежка брадикардия и атриовентрикуларен блок може да се увеличат при започване на лечение с финголимод (fingolimod) при пациенти приемащи други лекарства, които забавят сърдечния ритъм или AV проводимост, като бета-блокери, някои калциеви антагонисти - дилтиазем (diltiazem), верапамил (verapamil); дигиталисови препарати.
Финголимод може да доведе до намаляване на сърдечната честота при започване на терапията като тази реакция започва в рамките на един час след първата доза и е максимална около 6 часа след приложението, но може да се появи до 20 часа след първата доза.
По-малко намаляване на сърдечната честота може да се появи след втората доза, но въпреки това сърдечната честота се връща към изходни стойности в рамките на един месец при продължително лечение.
Средното намаление на сърдечната честота след първата доза е около 13 удара в минута при пациенти получаващи финголимод 0,5 мг на 6 часа.
Рядко се наблюдава сърдечен ритъм под 40 удара в минута.
В контролирани клинични проучвания нежелани лекарствени реакции на симптоматична брадикардия - хипотензия, замайване, умора, сърцебиене, болки в гърдите, след първата доза са докладвани при 0,5% от пациентите получаващи финголимод 0,5 мг, в сравнение с никой от групата плацебо.
Началото на лечението с финголимод може да доведе до преходно забавяне на AV проводимостта.
Първа и втора степен AV блок (удължен PR интервал на ЕКГ) след първата доза е докладван при 0.1% от пациентите получаващи финголимод 0.5 мг, в сравнение с никой от групата плацебо.
При изследване на наличните данни от 24-часов Холтер мониторинг от 698 пациенти след първата доза, втора степен AV блок - обикновено Mobitz тип I (Wenckebach), са били съобщени при 3,7% от пациентите, получаващи финголимод 0.5 мг и 2% от пациентите приемащи плацебо. Брадикардията и проводните нарушения обикновено са преходни и асимптоматични, и отшумяват в рамките на първите 24 часа на лечението, но понякога налагат лечение с атропин или изопротеренол.
Приложение: употребата на финголимод не е достатъчно проучена при пациенти, приемащи бета-блокери, блокери на калциевите канали или дигиталис.
Трябва да се разгледа възможността за алтернативни медикаменти, които не забавят сърдечния ритъм или проводимост.
При липса на възможност за алтернативна терапия се препоръчва непрекъснат ЕКГ мониторинг след първата доза.
Същите предпазни мерки трябва да се прилагат, ако след първия месец от лечението финголимод е преустановен за повече от две седмици и отново е възобновена терапията, тъй като ефектите върху сърдечната честота и проводимост могат да се повторят при повторното въвеждане на финголимод.
Първата доза на финголимод винаги трябва да се прилага в клинична обстановка с налични ресурси за овладяване на симптоматичната брадикардия.
Обратно към списък с взаимодействия на ДЖИЛЕНИА капсули 0.5 мг * 28, GILENIA capsules 0.5 mg * 28