Взаимодействие на ФУНГОКАП капсули 150 мг * 3, FUNGOCAP capsules 150 mg * 3 с G03XB01 - мифепристон (mifepristone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ФУНГОКАП капсули 150 мг * 3, FUNGOCAP capsules 150 mg * 3 е "J02AC01 - флуконазол (fluconazole)" която взаимодейства с "G03XB01 - мифепристон (mifepristone)" по следният начин:
Да се избягва: Мифепристон може да удължи QTc интервала дозо-зависимо. Теоретично едновременното приложение с други агенти, които могат да удължат QT интервала може да доведе до адитивни ефекти и повишен риск от камерни аритмии, включително торсад де пойнтес (Torsade де Pointes) и внезапна смърт. Установено е, че мифепристон и неговите метаболити инхибират HERG кодираните сърдечни калиеви канали. Въпреки това, има малък или никакъв опит при висока експозиция и едновременното приложение с други удължаващи QT интервала лекарства. Като цяло, рискът на индивидуалния агент или комбинацията от агенти, причиняващи камерна аритмия във връзка с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои рискови фактори като синдром на вроден удължен QT, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (хипокалиемия, хипомагнезиемия). Тъй като мифепристон често може да предизвика хипокалиемия при продължителна употреба, трябва да се внимава по време на едновременното приложение с други лекарства, удължаващи QT интервала. В едно проучване на пациенти със синдром на Кушинг, хипокалиемия се наблюдава при 44% от пациентите, лекувани с мифепристон. Хипокалиемията е отговорила на лечението с калиеви добавки и антагонист минералкортикоидна терапия(напр. спиронолактон или еплеренон).
Приложения: Когато мифепристон се използва ежедневно, за да се контролира вторично хиперкортизолизъм, хипергликемия при пациенти със синдром на ендогенен Кушинг, едновременната употреба с други лекарства, които могат да удължат QT интервала трябва да се избягва. Препоръчва се повишено внимание, ако не съществуват алтернативи и се изисква едновременното прилагане. Серумният калий трябва да се прецени преди започване на мифепристон и 1 до 2 седмици след започване на лечението като увеличаването на дозата трябва да е периодично ако е необходимо. Ако има хипокалиемия, то тя трябва да бъде коригирана преди започване на мифепристон. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят медицинска помощ, ако изпитват потенциални признаци и симптоми характерни хипокалиемия като умора, слабост, миалгия, мускулни крампи, изтръпване, мравучкане, коремна болка, запек, сърцебиене, нередовен сърдечен ритъм. Тъй като мифепристон се елиминира бавно от организма, лекарствени взаимодействия може да се наблюдават и след прекъсване на лечението(около 2 до 3 седмици).
Обратно към списък с взаимодействия на ФУНГОКАП капсули 150 мг * 3, FUNGOCAP capsules 150 mg * 3