Взаимодействие на ФУНГОКАП капсули 200 мг * 1, FUNGOCAP capsules 200 mg * 1 с C03XA01 - толваптан (tolvaptan)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ФУНГОКАП капсули 200 мг * 1, FUNGOCAP capsules 200 mg * 1 е "J02AC01 - флуконазол (fluconazole)" която взаимодейства с "C03XA01 - толваптан (tolvaptan)" по следният начин:
Да се избягва: съвместното приложение с инхибитори на CYP450 3A4 може значително да повиши плазмените концентрации на толваптан (tolvaptan), който първо се метаболизира чрез изоензима. Взаимодействието е проучвано с кетоконазол, мощен CYP450 3A4 инхибитор. Според листовката на продукта, администрацията на толваптан в комбинация с 200 мг кетоконазол води до 5-кратно увеличение на системната експозиция на толваптан. Не е оценявано въздействието на умерени CYP450 3A4 инхибитори.
Приложение: използването на толваптан с умерени CYP450 3A4 инхибитори, като апрепитант, дилтиазем, еритромицин, флуконазол и верапамил по принцип трябва да се избягва, освен ако не съществува друга алтернатива и ако ползите надвишават потенциалните рискове. Серумната концентрация на натрий и неврологичния статус трябва да бъдат внимателно наблюдавани по време на едновременно приложение.
Твърде бързата корекция на хипонатриемията увеличава риска от осмотичен демиелинизиращ синдром, който се свързва с дизартрия, мутизъм, дисфагия, летаргия, емоционални промени, спастична квадрипареза, гърчове, кома и смърт. Спирането или прекъсването на терапията с толваптан трябва да се има предвид при пациенти, които развиват твърде бързо покачване на серумния натрий. Използването на толваптан с мощни CYP450 3A4 инхибитори като кларитромицин, итраконазол, кетоконазол, нефазодон, протеазни инхибитори и телитромицин се смята за противопоказано.
Обратно към списък с взаимодействия на ФУНГОКАП капсули 200 мг * 1, FUNGOCAP capsules 200 mg * 1