Взаимодействие на ПРЕСТАРИУМ диспергиращи таблетки 10 мг * 30, PRESTARIUM orodispersible tablets 10 mg * 30 с B03AC06 - железен оксид декстран комплекс (ferric oxide dextran complex)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ПРЕСТАРИУМ диспергиращи таблетки 10 мг * 30, PRESTARIUM orodispersible tablets 10 mg * 30 е "C09AA04 - периндоприл (perindopril)" която взаимодейства с "B03AC06 - железен оксид декстран комплекс (ferric oxide dextran complex)" по следният начин:
Мониторинг: ограничени данни предполагат, че АСЕ-инхибиторите могат да увеличат риска от системни нежелани реакции, свързани с употребата на железен декстран (iron dextran).
Точният механизъм на това взаимодействие е неясен.
Някои системни реакции, произтичащи от парентералната терапия с желязо се смята, че се медиират от възпалителни субстанции като брадикинин в отговор на желязо-катализираната генерация на токсични свободни радикали.
Тъй като АСЕ-инхибиторите намаляват деструкцията на кинините, то те могат да потенцират тези реакции.
Анафилактични реакции, включително и с летален изход има при парентерално приложение на железен декстран.
Тези реакции се появяват най-често в първите няколко минути от приложението и обикновено се характеризират с внезапна поява на затруднено дишане или сърдечно-съдов колапс.
Рискът от анафилактични реакции след употребата на железен декстран е неизвестен, но може да е различен при различните продукти, поради разлики в химичните характеристики.
Други системни нежелани лекарствени реакции, наблюдавани при употребата на железен декстран включват хипотония, зачервяване, виене на свят, главоболие, болка в гърдите, сърдечен арест, артралгия, миалгия, болки в гърба, повишена температура, втрисане, сърбеж, обрив, гадене, повръщане, диария и коремна болка. Често неваскуларните реакции се появяват 24 до 48 часа след приложение и отшумяват в рамките на 3 до 4 дни.
Приложение: пациентите трябва да бъдат внимателно проследявани при и след парентералното приложение на железен декстран, независимо от това дали са били лекувани с АСЕ-инхибитор.
Това е особено важно при пациенти с анамнеза за лекарствена алергия или имунно или възпалително състояние, като системен лупус еритематозус или ревматоиден артрит.
Преди първата терапевтична доза трябва да се приложи пробна доза от 25 мг желязо.
Въпреки, че анафилактичните реакции обикновено се проявява в рамките на няколко минути, пациентите трябва да бъдат проследявани за реакции в продължение на най-малко един час преди прилагане на останалата част от терапевтичната доза.
Приложението трябва да бъде незабавно преустановено, ако се наблюдават признаци на анафилактоидни реакции.
Пациентите трябва да бъдат внимателно наблюдавани при всяка следваща апликация на железен декстран.
Железен декстран трябва да се използва само при пациенти, при които клиничните и лабораторни изследвания са установили състояние на дефицит на желязо, което не се поддава на перорална терапия с желязо.
Според някои проучвания парентералните железни формулировки без декстран могат да бъдат свързани с по-нисък риск от нежелани ефекти.
Обратно към списък с взаимодействия на ПРЕСТАРИУМ диспергиращи таблетки 10 мг * 30, PRESTARIUM orodispersible tablets 10 mg * 30