Взаимодействия

Взаимодействие на ТОРВАЛИПИН табл. 20 мг. * 30, TORVALIPIN tabl. 20 mg. * 30 с C08CX01 - мибефрадил (mibefradil)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на ТОРВАЛИПИН табл. 20 мг. * 30, TORVALIPIN tabl. 20 mg. * 30 е "C10AA05 - аторвастатин (atorvastatin)" която взаимодейства с "C08CX01 - мибефрадил (mibefradil)" по следният начин:

Противопоказание: ин витро се съобщава за рабдомиолиза при пациенти получаващи мибефрандил (mibefradil) и симвастатин (simvastatin).

Ин витро проучвания показват, че мибефрандил (mibefradil) инхибира метаболизма на лекарства, които са субстрати на CYP450 микрозомалния път.

HMG-CoA редуктазните инхибитори се метаболизират в различна степен по този път.

Приложение: употребата на мибефрандил (mibefradil) със симвастатин (simvastatin) и ловастатин (lovastatin) се смята за противопоказна, а употребата на мибефрандил (mibefradil) с церивастатин (cerivastatin) или аторвастатин (atorvastatin) е силно непрепоръчителна от производителя.

Флувастатин (fluvastatin) и правастатин (pravastatin) вероятно са по-безопасна алтернатива, ако HMG-CoA редуктазен инхибитор трябва да се използва с мибефрандил (mibefradil), тъй като те не се метаболизират от CYP450 път.

Би трябвало да се обмисли алтернативна антихипертензивна терапия.

Въпреки това, ако тези средства трябва да се използват заедно, се препоръчва внимателно наблюдение за промени в клиничния ефект.

Използването на HMG-CoA редуктазен инхибитор не се препоръчва в комбинация с мибефрандил (mibefradil) и циклоспорин (cyclosporine) или такролимус (tacrolimus), тъй като се очаква адитивна инхибиция на HMG-CoA редуктазата.

Обратно към списък с взаимодействия на ТОРВАЛИПИН табл. 20 мг. * 30, TORVALIPIN tabl. 20 mg. * 30
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook