Взаимодействие на ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА, VIVEX tablets 500 mg * 7 STADA с L01XE12 - вандетаниб (vandetanib)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА, VIVEX tablets 500 mg * 7 STADA е "J01MA12 - левофлоксацин (levofloxacin)" която взаимодейства с "L01XE12 - вандетаниб (vandetanib)" по следният начин:
Да се избягва: Вандетаниб (vandetanib) може да предизвика концентрационно зависимо удължаване на QT интервала. Теоретично едновременното приложение с други агенти, които могат да удължат QT интервала може да доведе до адитивни ефекти и повишен риск от камерни аритмии, включително торсад де пойнтес (Torsade де Pointes) и внезапна смърт. В 3-та фаза на клинично проучване, където 231 пациенти с медуларен карцином на щитовидната жлеза са били рандомизирани да получават вандетаниб 300 мг веднъж дневно, е довело до промяна в QTcF (Fridericia коригиран QT интервал) от изходното ниво въз основа на експозиционния отговор, който е 35 мс за доза от 300 мг . Увеличението на QTcF остава над 30 мс за продължителността на процеса (до 2 години).
В допълнение, 36% от пациентите са имали по-голямо от 60 мс QTcF повишение спрямо изходното ниво и 4,3% са имали QTcF по-голямо от 500 милисекунди. Монотъерапията с вандетаниб е била свързана с докладвани случаи на торсад де пойнтес (Torsade де Pointes), камерна тахикардия и внезапна смърт. Като цяло, рискът на индивидуалния агент или комбинация от агенти, причиняващи камерна аритмия във връзка с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои основни рискови фактори като например синдром на вроден удължен QT, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например, хипокалиемия, хипомагнезиемия, хипокалциемия). Нещо повече, степента на медикаментозно предизвиканото удължаване на QT интервала зависи от вида и дозата на лекарството.
Приложения: По принцип трябва да се избягва използването на вандетаниб в комбинация с други лекарства, които могат да удължат QT интервала. Ако се изисква лечение с други QT-лекарства, удължаващи интервала, производителят препоръчва по-често проследяване на ЕКГ, както и на нивата на серумния калий, магнезий и калций. Като се има предвид полуживота на вандетаниб от 19 дни, ЕКГ апарати и серумните електролити трябва обикновено да се следят в началото, на 2 до 4 седмици и от 8 до 12 седмици след започване на лечението и след това на всеки 3 месеца. Вандетаниб не трябва да се започва, ако изходно QTcF е по-голяма от 450 мс и лечението трябва да се прекъсне, ако QTcF е по-голямо от 500 милисекунди. Лечението може да се възобнови, когато QTcF се връща към по-малко от 450 милисекунди, но с намалена доза. В допълнение, хипокалиемия, хипомагнезиемия или хипокалциемия трябва да се коригират преди приложението на вандетаниб.
Тъй като диарията е често срещан страничен ефект на вандетаниб и може да доведе до електролитен дисбаланс, ЕКГ и електролити нива трябва да се мониторират по-често. Лечението трябва да се спре при наличието на тежка диария. Лечението може да се възобнови, когато диарията се подобрява, но при намалена доза. След намаляване на дозата или прекъсване на лечението, повече от 2 седмици, оценка на QT и серумните електролити трябва да се провежда, както е описано по-горе. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми, които биха могли да посочат настъпването на торсад де пойнтес като световъртеж, замаяност, прилошаване, сърцебиене, нередовен сърдечен ритъм, задух или синкоп. Поради дълъг полуживот на лекарството, нежеланите лекарствени реакции, включително продължителен QT интервал могат да не се установят веднага и затова е необходим мониторинг.
Обратно към списък с взаимодействия на ВИВЕКС таблетки 500 мг * 7 СТАДА, VIVEX tablets 500 mg * 7 STADA