Взаимодействия

Взаимодействие на ПАРОКСЕТИН табл. 40 мг. * 30, PAROXETIN tabl. 40 mg. * 30 с N06BA02 - дексамфетамин (dexamfetamine)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на ПАРОКСЕТИН табл. 40 мг. * 30, PAROXETIN tabl. 40 mg. * 30 е "N06AB05 - пароксетин (paroxetine)" която взаимодейства с "N06BA02 - дексамфетамин (dexamfetamine)" по следният начин:

Да се избягва: Няколко доклада предполагат, че инхибиторите на обратното захващане на серотонина могат да усилят фармакологичния отговор на симпатикомиметичните средства. Точният механизъм на взаимодействие е неясен. В един случай, пациентът е проявил нервност, стомашни спазми, сухота в очите, сърцебиене, треперене и безпокойство след еднократна доза от фентермин погълнал около една седмица, след като тя е преустановила флуоксетин. Поради дългия си полуживот флуоксетин и неговия метаболит са възможни взаимодействия. Подобни токсични реакции са съобщени, когато флуоксетин е бил използван едновременно с амфетамин или фенилпропаноламин. Освен това, някои симпатикомиметични агенти, разгледани като амфетамини могат да притежават серотонинергичната дейност и не трябва да се прилагат с инхибиторите на обратното захващане на серотонина поради риск от серотонинов синдром, който е рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние, което може да доведе от хиперстимулация на мозъчния 5 - HT1A и 2а рецептори.

За взаимодействие е бил заподозрян в пациент, лекуван с дексамфетамин, които е развил симптоми, които са съвместими със серотонинов синдром около 2 седмици след добавянето на венлафаксин. Лекарства било прекратено и пациентът е приемал ципрохептадин за заподозрения серотонинов синдром, при което симптомите незабавно са изчезнали. Наблюдавал се втори епизод, когато се възобновява дексамфетамин и се добавя циталопрам. Пациентът се подобри след прекратяване на приема на циталопрам, а остатъчните симптоми са лекувани успешно с ципрохептадин.

Приложения: Като цяло, амфетамини и други симпатикомиметични потискащи апетита не трябва да се комбинират със селективни инхибитори на обратното захващане на серотонина (SSRI) или серотонин и норепинефрин инхибитори на обратното захващане (SNRIs). Внимателно наблюдение на засилените симпатикомиметични ефекти и възможен серотонинов синдром се препоръчва, ако тези средства трябва да се използват заедно.

Симптоми на серотонинов синдром могат да включват промени в психичния статус (като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома), автономна дисфункция (като тахикардия, хипертермия, треперене, лабилност на кръвното налягане и мидриаза), невромускулни аномалии (като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, скованост и атаксия) и стомашно-чревни симптоми (като коремни спазми, гадене, повръщане и диария).

Обратно към списък с взаимодействия на ПАРОКСЕТИН табл. 40 мг. * 30, PAROXETIN tabl. 40 mg. * 30
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook