Взаимодействия

Взаимодействие на ЕСЦИПРАМ таблетки 10 мг * 30, ESCIPRAM tabl. 10 mg. * 30 с B01AC05 - тиклопидин (ticlopidine)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на ЕСЦИПРАМ таблетки 10 мг * 30, ESCIPRAM tabl. 10 mg. * 30 е "N06AB10 - есциталопрам (escitalopram)" която взаимодейства с "B01AC05 - тиклопидин (ticlopidine)" по следният начин:

Мониторинг: едновременното приложение на есциталопрам (escitalopram) с инхибитори на CYP450 2C19 изоензим, включително тиклопидин (ticlopidine) може да увеличи плазмените концентрации на есциталопрам, който основно се метаболизира от този изоензим. Взаимодействието е проучено с омепразол, мощен CYP450 2C19 инхибитор.

В клинично проучване, включването на еднократна доза есциталопрам от 20 мг на 5-ия ден от началото на лечение с омепразол 30 мг веднъж дневно в продължение на 6 дни, води до увеличаване на пикова плазмена концентрация (Cmax) и системната експозиция (AUC) на есциталопрам, съответно с около 10% и 50%. Високите плазмени нива на есциталопрам могат да увеличат риска от проявата на нежелани лекарствени реакции, включително серотонинов синдром. Серотониновият синдром е рядко, но сериозно и потенциално фатално състояние, резултат от хиперстимулация на 5-HT1A и 2А рецептори в мозъчния ствол.

Симптомите на серотониновия синдром включват промени в психичния статус като раздразнителност, промени в съзнанието, обърканост, халюцинации и кома; нарушения от страна на вегетативната нервна система като тахикардия, хипертермия, изпотяване, треперене, нестабилно кръвното налягане, както и мидриаза; невромускулни аномалии, като хиперрефлексия, миоклонус, тремор, ригидност, атаксия и стомашно-чревни симптоми като коремни спазми, гадене, повръщане и диария.

Мониторинг: инхибитори на обратното захващане на серотонина (SRIs), включително есциталопрам могат да увеличат риска от кървене при пациенти, лекувани с лекарства, които повлияват хемостазата като тиклопидин. Освобождаването на серотонин от тромбоцитите играе важна роля в хемостазата, като по този начин SRIs могат да променят тромбоцитната функция и да предизвика кървене.

Публикувани доклади от клинични случаи са документирали възникване на кръвоизливи при пациенти, лекувани с психотропни вещества, които пречат на обратното захващане на серотонина. Случаите на кървене, свързани със SRIs, варират от екхимози, хематоми, епистаксис и петехии до животозастрашаващи кръвоизливи. Допълнителни епидемиологични изследвания са потвърдили връзката между използването на тези средства, както и появата на кървене в горната част на стомашно-чревния тракт.

Приложение: препоръчва се повишено внимание, когато есциталопрам се използва в комбинация с CYP450 2C19 инхибитори, включително тиклопидин. Фармакологичният отговор на есциталопрам трябва да се проследява внимателно, когато инхибитор на CYP450 2C19 се включва или изключва от терапията и при необходимост дозата есциталопрам се коригира. Това е особено важно при пациенти, лекувани с есциталопрам в максимални дози. По време на лечението пациентите се наблюдават внимателно за появата на симптоми на серотонинов синдром и усложнения като кървене.

Обратно към списък с взаимодействия на ЕСЦИПРАМ таблетки 10 мг * 30, ESCIPRAM tabl. 10 mg. * 30

Взаимодействие на ЕСЦИПРАМ таблетки 10 мг * 30, ESCIPRAM tabl. 10 mg. * 30 с лекарства и продукти съдържащи B01AC05 - тиклопидин (ticlopidine)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook