Взаимодействие на АРИПЕЗИЛ табл. 10 мг. * 30, ARIPEZIL tabl. 10 mg. * 30 с A03CA02 - клидиниум и психолептици (clidinium and psycholeptics)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на АРИПЕЗИЛ табл. 10 мг. * 30, ARIPEZIL tabl. 10 mg. * 30 е "N06DA02 - донепезил (donepezil)" която взаимодейства с "A03CA02 - клидиниум и психолептици (clidinium and psycholeptics)" по следният начин:
Инхибиторите на ацетилхолинестеразата (например донепрезил (donepezil), галантамин (galantamine), ривастимин (rivastigmine), такрин (tacrine) могат да имат антагонистичен ефект върху антихолинергичните препарати (някои противопаркинсонови медикаменти, антеметици, клас IA антиаритмици). Чрез подтискането на метаболизма на ацетилхолина, по-голямо количество невротрансмитер достига до мускариновите рецептори, които са таргетното място за действие на антихолинергичните медикаменти.
Точно обратното, антихолинергичните медикаменти могат да подтиснат фармакологичните ефекти на инхибиторите на ацетилхолинестеразата при лечение на деменция. Тези медикаменти като цяло влияят зле на пациенти в напреднала възраст. Могат да се появят различни психични смущения, като се почне от леко когнитивно разстройство до тежък делирум. Особено предразположени са пациентите с болест на Алцхаймер.
Антихолинерчните медикаменти не трябва да се прилагат при пациенти с болест на Алцхаймер и други психични заболявания, въпреки че те приемат инхибитори на ацетилхолинестеразата. За пациенти, които се нуждаят от лечение, за да се противодейства на неблагоприятните ефекти на терапия с инхибитори на ацетилхолинестеразата (например стомашно-чревна непоносимост, уринарни проблеми) трябва да се ползва медикамент без антихолинергично действие.
Обратно към списък с взаимодействия на АРИПЕЗИЛ табл. 10 мг. * 30, ARIPEZIL tabl. 10 mg. * 30