Взаимодействие на РИСЕТ табл. 1 мг. * 20, RISSET tabl. 1 mg. 20 с J01MA15 - гемифлоксацин (gemifloxacin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на РИСЕТ табл. 1 мг. * 20, RISSET tabl. 1 mg. 20 е "N05AX08 - рисперидон (risperidone)" която взаимодейства с "J01MA15 - гемифлоксацин (gemifloxacin)" по следният начин:
Мониторинг: някои хинолони, включително гемифлоксацин (gemifloxacin), могат да предизвикат при някои пациенти дозо-зависимо удължаване на QT-интервала. Теоретично, едновременното приложение на гемифлоксацин с други лекарства, които удължат QT-интервала, може да доведе до допълнителни лекарствени ефекти и повишен риск от развитие на камерни аритмии, включително торсаде де пойнт (Torsade де Pointes) и внезапна смърт.
При клинично проучване на над 6775 пациента, лекувани с гемифлоксацин, не са настъпили сърдечно-съдова заболеваемост или смъртност, свързани с удължаване на QTc (коригиран QT-интервал). При тези проучвания 653 пациенти, получават едновременно с гемифлоксацин лекарства, за които е известно, че удължават QTc интервал и 5 пациенти са били с хипокалиемия. Максималната промяна в QTc-интервала настъпва приблизително 5 до 10 часа след перорално приложение на гемифлоксацин.
Като цяло, рискът един медикамент или комбинация от медикаменти да доведе до развитието на камерна аритмия във връзка с удължаване на QT-интервала, е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои основни рискови фактори като например синдром на вроден удължен QT-интервал, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например хипокалиемия, хипомагнезиемия). В допълнение, степента на лекарствено-индуцираното удължаване на QT-интервала зависи от определено лекарство(-а) участва и дозировка(-ите) на лекарството(-ата).
Приложение: въпреки че рискът от сериозно взаимодействие, вероятно, не е голям, се препоръчва повишено внимание, когато гемифлоксацин се прилага едновременно с лекарства, които удължават QT-интервала, особено при пациенти със съпътстващи рискови фактори. Тъй като степента на удължаване QTc-интервала може да се увеличи с увеличаване на плазмени концентрации на гемифлоксацин, не трябва да се надвишава препоръчителната доза, особено при пациенти с бъбречно или чернодробно увреждане. Пациентите се съветват да потърсят лекарска помощ, ако възникнат симптоми, които сочат настъпването на торсаде де пойнт аритмия, като световъртеж, сърцебиене или синкоп (временна загуба на съзнание).
Обратно към списък с взаимодействия на РИСЕТ табл. 1 мг. * 20, RISSET tabl. 1 mg. 20